ASYMETRIA
np. znamię “rozlane” widocznie w jedną stronę
Znamiona barwnikowe, które znasz jako pieprzyki, to skupiska melanocytów. Melanocyty to zaś komórki skóry produkujące barwnik. Znamiona mogą mieć różne kształty i strukturę: płaską, wypukłą lub brodawkowatą. Mogą one być wrodzone lub pojawiać się w późniejszym etapie życia. Te drugie przeważnie pojawiają się w okresie dojrzewania lub u młodych dorosłych, zwłaszcza po intensywnym opalaniu. Najbardziej podejrzane są te, które pojawiają się po 40-50. roku życia.
Nie każda zmiana wielkości lub morfologii znamienia jest niepokojąca. Mogą one zmieniać swój wygląd i rozmiar wraz z wiekiem lub pod wpływem promieniowania UV. Znamiona zmieniają się czasem również pod wpływem urazu.
Jeśli masz sporo pieprzyków, pewnie baczniej je obserwujesz i wiesz co nieco o czerniaku. Czerniak należy do zmian nowotworowych złośliwych.
Co ciekawe, może się on rozwinąć również u osoby, która nie posiada znamion. W ostatnich latach częstość występowania czerniaka gwałtownie wzrosła i dotyczy coraz młodszych osób. Czerniak pojawia się na powierzchni skóry uszkodzonej słońcem, poddawanej długotrwałemu działaniu szkodliwych, kancerogennych promieni UV.
Mamy dwie informacje: pozytywną i nieco gorszą. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio wczesna diagnoza czerniaka umożliwia całkowite wyleczenie u ok. 90% osób. Dlatego tak ważne jest, by samodzielnie obserwować ciało.
Czerniak może też jednak posiadać drugą, bardziej mroczną stronę, jeśli znamię jest wykryte w późniejszym stadium. Dlatego tak ważne jest, by wychwycić ewentualną podejrzaną zmianę skórną we wczesnym stadium, kiedy rokowania są najbardziej pomyślne. Tak zwany cienki czerniak (< 1 mm grubości) da się wyleczyć, wycinając zmianę z odpowiednim marginesem.
Brązowa plama na Twoim ciele może być nie tylko znamieniem czy czerniakiem. W diagnostyce trzeba uwzględnić również inne wykwity znane dermatologom. Diagnoza nie oznacza wyroku.
Dermatoskop jest urządzeniem do badania znamion, które pozwala na wstępną ocenę, czy pieprzyki, brodawki i przebarwienia na skórze są niegroźne, czy też są powody do obaw. Gabinet la estetica przy sprawdzaniu znamion korzysta z wideodermoskopu (FotoFindera).
Ma on jeden bardzo duży atut: tworzy historię zmian Twojego znamienia. Dzięki niemu można sprawdzać, jak zachowują się one przez całe lata. Innowacyjny program komputerowy Fotofinder Moleanalyzer Pro działa w oparciu o kryteria ABCDE. Analizuje i zapamiętuje on znamiona na zdjęciach z kamery. Alarmuje on też, jeśli podczas kolejnego badania zmiany zmieniają swój charakter bądź pojawiają się nowe i potencjalnie niebezpieczne. Umożliwia to zaawansowaną prewencję raka skóry w każdym wieku.
Wideodermoskopia odróżnia zmiany barwnikowych od niebarwnikowych, a także zapewnia cyfrową dokumentację i archiwizację pieprzyków i innych zmian. Daje to szansę na porównanie ich przy kolejnych wizytach. Co najważniejsze, pomaga ona obiektywnie ocenić lekarzowi zmiany, analizując je w dłuższym odcinku czasu oraz zestawiając je z bogatą bazą danych. System oferuje także konsultacje eksperckie w razie jakichkolwiek wątpliwości badającego zmiany lekarza. Urządzenie to w pełni wspiera i uzupełnia jego pracę, pozwalając ograniczyć do minimum ryzyko błędu diagnozy. Znacznie przyspiesza to też proces decyzji o usuwaniu pieprzyków.