Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Piękne, gęste i zdrowe włosy są ważne nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Wypadanie włosów, niezależnie od płci i przyczyny, może wzbudzać niepokój, a także powodować stres i kiepskie samopoczucie. Jeśli na Twojej szczotce w ciągu dnia pojawia się ponadprzeciętna liczba włosów, dowiedz się, co możesz z tym zrobić w gabinecie medycyny estetycznej.

Pokrzywa, skrzyp polny, łopian, biotyna, cynk, kwas foliowy, witaminy z grupy B – te i inne substancje pewnie są Ci świetnie znane, szczególnie jeśli masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów czy wręcz łysieniem. A czy znasz profesjonalne metody medycyny estetycznej? Poznaj jej osiągnięcia i dowiedz się więcej na temat samej przypadłości.

W poszukiwaniu przyczyn wypadania włosów

Łysienie to inaczej zaburzenie równowagi pomiędzy ilością włosów rosnących a wypadających. Może mieć charakter przejściowy lub stały i występować w sposób ograniczony lub dotyczyć całej głowy. Problem dotyka zarówno dorosłych mężczyzn, jak i młodych kobiet, bez podziału na wiek i płeć.

Powodów wypadania włosów jest bardzo wiele – może ono oznaczać np. brak niektórych witamin i mikroelementów w diecie, być skutkiem ubocznym stosowanych leków, a także oznaczać nieprawidłową czynność tarczycy czy zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wypadanie włosów często jest konsekwencją nadmiernego stresu. Czasem pojawia się też w okresie poporodowym.

W większości przypadków łysienie jest procesem odwracalnym – jest to tak zwane łysienie niebliznowaciejące, gdy mieszki włosowe są zachowane. Przy drugim typie łysienia z wytworzeniem blizn, na szczęście o wiele rzadszym,  mieszki zostają trwale zniszczone, przez co odrost włosów staje się niestety niemożliwy.

Typy wypadania włosów

Do najczęstszych typów łysienia zaliczamy m.in. łysienie androgenowe. Mimo swojej nazwy, dotyczy ono zarówno mężczyzn jak i kobiet, chociaż panów dotyka w zdecydowanie większym stopniu. U mężczyzn utrata włosów rozpoczyna się od dobrze znanych zakoli, czyli okolicy czołowo-skroniowej.

Typ I

W przypadku kobiet włosy przerzedzają się na środku głowy. Głównym winowajcą jest dihydrotestosteron, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie mieszków i cykl wzrostu włosa. Do oceny nasilenia łysienia bardzo przydatna jest skala LUDWIGA (poniżej).

Typ II

Innym typem wypadania włosów jest łysienie telogenowe, które dotyka znaczny odsetek populacji. U jego podłoża leży wiele czynników, które powodują, że większość włosów w tym samym czasie przechodzi w fazę spoczynku (telogenową). W konsekwencji prowadzi to do ich wypadania.

Typ III

Łysienie plackowate jest rzadziej występującym typem łysienia niebliznowaciejącego o podłożu autoimmunologicznym. Ogniska łysienia pojawiają się nagle i w losowych miejscach, jednak w większości przypadków, przy pomocy systematycznej, z reguły wieloskładnikowej terapii, udaje się uzyskać odrost włosów.

SkalaLudiwga Alpha medium

lek. med. Agnieszka Lemiec

Okiem lekarza

Leczenie łysienia

Leczenie rozpoczyna się od wywiadu dotyczącego przyjmowanych leków, występowania przypadków łysienia w rodzinie,od badania m.in. stanu skóry głowy i badań dodatkowych (trichoskopii, testu pociągania oraz badania krwi).

Leczenie łysienia nie jest proste, a dobór metody podyktowany jest oczywiście jego typem.Leczeniu miejscowym to najczęściej Minoksydyl, w leczeniu ogólnym stosowane są preparaty obniżające poziom androgenów, zaś w łysieniu plackowatym również glikokortykosteroidy czy leki immunosupresyjne.

Wypadanie włosów – co zrobić, gdy zawodzi natura i drogeria?

Poszukując remedium na wypadanie włosów, na pewno warto sprawdzić, co oferuje medycyna estetyczna. Przedstawiamy cztery metody, które wspomagają leczenie konwencjonalne.

Osocze bogatopłytkowe

Jest to sposób, który wykorzystuje naturalne możliwości odnowy i bazuje na potencjale regeneracyjnym Twojego organizmu. Lekiem jest tutaj Twoje własne osocze bogatopłytkowe.

Zabieg polega na pobraniu krwi, którą następnie za pomocą specjalnej wirówki rozdzielamy na poszczególne frakcje. W powstałych warstwach znajdują się drogocenne czynniki wzrostu.
Wstrzykujemy je na odpowiednią głębokość skóry. Zadziałają one odżywczo i stymulująco na brodawkę włosa.

Zabieg ten praktycznie nie ma przeciwwskazań. Ponadto nie powoduje alergii, gdyż używamy do jego wykonania materiału autologicznego z własnego organizmu pacjenta.

Mezoterapia

Przy pomocy cienkiej igły wstrzykujemy w obrębie owłosionej skóry głowy odpowiednie witaminy, mikroelementy oraz tzw. peptydy biomimetyczne, które współdziałają ze sobą. Składniki są tak dobrane, by jeden wzmacniał działanie drugiego.

Dzięki połączeniu składników w odpowiednich stężeniach i proporcjach włosy stają się widocznie gęstsze, a skóra głowy lepiej nawilżona.

Zabieg wykonywany w cyklach co 2-4 tygodnie przynosi najlepsze efekty.

Karboksyterapia

W tym przypadku zabieg przeprowadzamy specjalnym urządzeniem, które aplikuje podskórnie dwutlenek węgla.

Działa on na poziomie mikrokrążenia, powodując rozszerzenie drobnych naczyń i w ten sposób zwiększa przepływ krwi. To wiąże się z lepszym odżywieniem mieszków włosowych.

Lampy LED

Emitowane przez urządzenie światło, tzw. niska podczerwień, stymuluje fibroblasty i poprawia mikrokrążenie w skórze. Zwiększa to ilość dostarczonego tlenu i substancji odżywczych oraz usprawnia usuwanie produktów przemiany materii.

Oprócz metod medycyny estetycznej na co dzień warto pamiętać również o właściwej diecie ze składnikami wzmacniającymi włosy, a także o pielęgnacji. Odpowiednia szczotka czy grzebień z szeroko rozstawionymi zębami nie będą dodatkowo wyrywać, szarpać i łamać włosów. Podczas mycia wykonuj poprawiający mikrokrążenie masaż, a pielęgnację uzupełnij o peeling do skóry głowy, który wzmocni i odżywi cebulki włosów.

Umów się na wizytę

Myślisz o zabiegu medycyny estetycznej
lub kosmetycznym? Skonsultuj się z nami!

© Copyright - la estetica | Medycyna Estetyczna Płock | lek. med. Agnieszka Lemiec