Sposoby na blizny potrądzikowe

jak może pomóc medycyna estetyczna?

Blizny potrądzikowe to nie tylko pamiątka po nastoletnich latach. Problem jest widoczny również u osób dorosłych. Takich śladów można się już jednak pozbyć lub zmniejszyć je do minimum. Jak usunąć blizny po trądziku, jeśli był wyjątkowo ostry lub niewłaściwie leczony? Pora skończyć z eksperymentami.

Blizny potrądzikowe są efektem przewlekłego procesu zapalnego, który nieodłącznie towarzyszy trądzikowi. Prowadzi on do rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry i tak powstają charakterystyczne zagłębienia. Wyróżniamy kilka rodzajów blizn: zanikowe (typu ice pick, boxcar i rolling), przerostowe oraz keloidy (tzw. bliznowce).

Skin Alpha

Te ostatnie pojawiają się rzadko i występują zazwyczaj u osób genetycznie predysponowanych.

Blizny potrądzikowe są pozostałością po ostrym lub niewłaściwie leczonym trądziku. Mogą one być widoczne przez długie lata, będąc dokuczliwym i szpecącym problemem. Z reguły towarzyszy im rumień pozapalny i przebarwienia. Brzmi znajomo? Poznaj sposoby na blizny potrądzikowe. Dowiedz się, jak powstają i jak możesz je zmniejszyć lub… całkowicie się z nimi pożegnać – metodami medycyny estetycznej.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

W świecie medycyny estetycznej leczenie blizn potrądzikowych najczęściej odbywa się kilkoma sprawdzonymi metodami, z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń oraz właściwości złuszczających kwasów. Są to ( najczęściej stosowane): laser frakcyjny ablacyjny i nieablacyjny oraz radiofrekwencja mikroigłowa (stosowane w leczeniu ogólnym blizn zanikowych) i peelingi. Zanim zdecydujesz się na któryś z tych sposobów, dowiedz się więcej na ich temat.

Jak usunąć blizny po trądziku laserem frakcyjnym?

Laser frakcyjny to urządzenie, które dziurkuje skórę tysiącami drobnych impulsów, pozostawiając między nimi siatkę nieuszkodzonej skóry. W nienaruszonym naskórku rozpoczyna się proces gojenia i regeneracji skóry (stymulacja przebudowy macierzy międzykomórkowej, produkcji kolagenu i elastyny). Jeśli blizny są głębsze, naświetlanie trzeba powtórzyć. O ilości i częstotliwości terapii decyduje lekarz. Dzięki temu zabiegowi blizny potrądzikowe stają się płytsze i mniej widoczne. Do tej metody kwalifikują się zarówno świeże, jak i wieloletnie blizny.

Laser frakcyjny ma zastosowanie również w medycynie anti-aging. Jego właściwości wykorzystywane są do regeneracji oraz odmładzania wyglądu skóry. Dzieje się tak na skutek pobudzenia produkcji kolagenu. Koloryt skóry staje się zdrowszy i ujednolicony, a nierówności zmniejszone.

W zależności od nasilenia blizn i ich liczby zalecamy najczęściej 2-4 serie co 4-6 tygodni. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji. Końcowy efekt serii zabiegów ocenia się po około pół roku, ponieważ tyle czasu trwa okres przemodelowania tkanek. Procedurę z użyciem lasera frakcyjnego CO2 często łączymy z osoczem bogatopłytkowym lub mechanicznym podcięciem blizn.

Nie wszyscy mogą korzystać z tej metody. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, choroby wirusowe i bakteryjne skóry, aktywny trądzik oraz terapia retinoidami w postaci doustnej. W tym ostatnim przypadku zalecamy odczekać po zakończonym leczeniu.

W ciągu miesiąca przed i po zabiegu zalecamy ekspozycji na słońce i stosuj kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Radiofrekwencja mikroigłowa: co to takiego?

Drugą metodą proponowana do leczenia blizn potrądzikowych jest radiofrekwencja mikroigłowa. W tej metodzie skóra jest nakłuwana izolowanymi mikroigłami automatycznie na głębokość do 4 mm, a impuls RF wyzwalany jest dokładnie w skórze właściwej. Powstały w ten sposób uraz uwalnia czynniki wzrostu prowadzące do produkcji kolagenu. Podczas zabiegu dochodzi również do bardzo silnego podgrzania skóry właściwej bez podgrzania naskórka. Takie działanie daje dużą skuteczność przy niskim ryzyku objawów ubocznych, takich jak oparzenie czy przebarwienia.

Inne sposoby na blizny potrądzikowe: wypróbuj peeling!

Jak usunąć blizny po trądziku bez użycia światła i ciepła? Prawidłowa odpowiedź to peeling. Złuszczające kwasy działają na uszkodzenia skóry i w zależności od głębokości, na którą docierają ich składniki, dzielą się na powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Przykładowo peeling powierzchowny to kwas mlekowy, salicylowy czy glikolowy. Do średniogłębokich zaliczymy np. 35% TCA. Głęboki peeling, to taki, który dociera aż do warstwy siateczkowatej skóry właściwej jak np. Only Touch.

Według danych literatury medycznej peelingi mają skuteczność na poziomie około 50%. Typ peelingu i jego stężenie dobierane jest w porozumieniu z pacjentem, po zdiagnozowaniu blizn oraz omówieniu zalet i przeciwwskazań każdego preparatu.

lek. med. Agnieszka Lemiec

Okiem lekarza

Dobór właściwej metody do rodzaju i typu blizny

Wśród innych sposobów na blizny potrądzikowe są wypełniacze,nakłuwania, podcięcia oraz wycięcia. Działają one na pojedyncze blizny zanikowe. Jak usunąć blizny po trądziku, jeśli nie pozostawił on na Twojej skórze zbyt wielkich śladów? Kwas hialuronowy sprawdzi się tu świetnie. Wypełnianie tą substancją przynosi efekty zwłaszcza przy bliznach typu rolling i boxcar.

Podcięcie tzw. sztancą stosujemy z kolei przy bliznach typu icepick i boxcar – sztanca powinna mieć średnicę blizny. Podcięcie wskazane jest przy bliznach typu rolling. Wprowadzona igła uwalnia zrosty, a co za tym idzie, unosi bliznę.

Medycyna estetyczna i jej widoczne efekty dają pacjentom nadzieję na udaną metamorfozę cery, w tym jej wygładzenie i zmniejszenie zmian skórnych. Lekarz podczas wizyty zdiagnozuje problem i dobierze właściwą metodę leczenia. Będąc pacjentem, ważna będzie dla Ciebie cierpliwość, determinacja, systematyczność i dyscyplina w dążeniu do celu. Trzymaj się zaleceń swojego lekarza: ogranicz podczas i po zakończonej terapii przede wszystkim ekspozycję na słońce. Proces leczenia blizn potrądzikowych jest dla pacjenta niełatwy, ale zdecydowanie wart swoich rezultatów.

Umów się na wizytę

Myślisz o zabiegu medycyny estetycznej
lub kosmetycznym? Skonsultuj się z nami!

© Copyright - la estetica | Medycyna Estetyczna Płock | lek. med. Agnieszka Lemiec