ASYMETRIA
np. znamię “rozlane” widocznie w jedną stronę
Znamiona barwnikowe, które znasz jako pieprzyki, to skupiska melanocytów. Melanocyty to zaś komórki skóry produkujące barwnik. Znamiona mogą mieć różne kształty i strukturę: płaską, wypukłą lub brodawkowatą. Mogą one być wrodzone lub pojawiać się w późniejszym etapie życia. Te drugie przeważnie pojawiają się w okresie dojrzewania lub u młodych dorosłych, zwłaszcza po intensywnym opalaniu. Najbardziej podejrzane są te, które pojawiają się po 40-50. roku życia.
Nie każda zmiana wielkości lub morfologii znamienia jest niepokojąca. Mogą one zmieniać swój wygląd i rozmiar wraz z wiekiem lub pod wpływem promieniowania UV. Znamiona zmieniają się czasem również pod wpływem urazu.
Jeśli masz sporo pieprzyków, pewnie baczniej je obserwujesz i wiesz co nieco o czerniaku. Czerniak należy do zmian nowotworowych złośliwych.
Co ciekawe, może się on rozwinąć również u osoby, która nie posiada znamion. W ostatnich latach częstość występowania czerniaka gwałtownie wzrosła i dotyczy coraz młodszych osób. Czerniak pojawia się na powierzchni skóry uszkodzonej słońcem, poddawanej długotrwałemu działaniu szkodliwych, kancerogennych promieni UV.
Mamy dwie informacje: pozytywną i nieco gorszą. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio wczesna diagnoza czerniaka umożliwia całkowite wyleczenie u ok. 90% osób. Dlatego tak ważne jest, by samodzielnie obserwować ciało.
Czerniak może też jednak posiadać drugą, bardziej mroczną stronę, jeśli znamię jest wykryte w późniejszym stadium. Dlatego tak ważne jest, by wychwycić ewentualną podejrzaną zmianę skórną we wczesnym stadium, kiedy rokowania są najbardziej pomyślne. Tak zwany cienki czerniak (< 1 mm grubości) da się wyleczyć, wycinając zmianę z odpowiednim marginesem.
Brązowa plama na Twoim ciele może być nie tylko znamieniem czy czerniakiem. W diagnostyce trzeba uwzględnić również inne wykwity znane dermatologom. Diagnoza nie oznacza wyroku.
Dermatoskop jest urządzeniem do badania znamion, które pozwala na wstępną ocenę, czy pieprzyki, brodawki i przebarwienia na skórze są niegroźne, czy też są powody do obaw. Gabinet la estetica przy sprawdzaniu znamion korzysta z wideodermoskopu.
Ma on jeden bardzo duży atut: tworzy historię zmian Twojego znamienia. Dzięki niemu można sprawdzać, jak zachowują się one przez całe lata. Innowacyjny program komputerowy działa w oparciu o kryteria ABCDE. Analizuje i zapamiętuje on znamiona na zdjęciach z kamery. Alarmuje on też, jeśli podczas kolejnego badania zmiany zmieniają swój charakter bądź pojawiają się nowe i potencjalnie niebezpieczne. Umożliwia to zaawansowaną prewencję raka skóry w każdym wieku.
Wideodermoskopia odróżnia zmiany barwnikowych od niebarwnikowych, a także zapewnia cyfrową dokumentację i archiwizację pieprzyków i innych zmian. Daje to szansę na porównanie ich przy kolejnych wizytach. Co najważniejsze, pomaga ona obiektywnie ocenić lekarzowi zmiany, analizując je w dłuższym odcinku czasu oraz zestawiając je z bogatą bazą danych. System oferuje także konsultacje eksperckie w razie jakichkolwiek wątpliwości badającego zmiany lekarza. Urządzenie to w pełni wspiera i uzupełnia jego pracę, pozwalając ograniczyć do minimum ryzyko błędu diagnozy. Znacznie przyspiesza to też proces decyzji o usuwaniu pieprzyków.
lek. med. Agnieszka Lemiec
Jeśli na Twojej skórze pojawiła się nowa, asymetryczna zmiana lub stary pieprzyk zmienia kształt, swędzi, krwawi i boli, sprawdź go za pomocą wideodermoskopu. Innym wskazaniem do wizyty jest też duża liczba znamion i przebarwień na skórze. Pomyśl o niej również, jeżeli w Twojej rodzinie ktoś chorował na czerniaka. A może lubisz się opalać albo uprawiasz sporty pod gołym niebem? Dbaj o siebie, systematycznie kontrolując znamiona.
Wybierz się na badanie również, jeśli obawiasz się raka skóry, albo po prostu dbasz o swoje zdrowie i zauważasz skłonność do tworzenia się pieprzyków. Badanie jest niezwykle pomocne przy wykrywaniu nie tylko czerniaka, ale także innych nowotworów skóry, takich jak np. rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy. Przychodzi także z pomocą rozpoznawaniu wielu innych nienowotworowych chorób skóry.
O tym, które znamię jest podejrzane, może zdecydować tylko lekarz.
Przy podejrzeniu czerniaka nie są pobierane żadne próbki do badania histopatologicznego. Usuwanie pieprzyków i znamion w takim przypadku odbywa się w całości,a technika wycięcia jest zgodna z zasadami usuwania zmian onkologicznie “podejrzanych”. Po wycięciu chirurgicznym zmiana jest wysyłana do badania histopatologicznego, które wyklucza lub potwierdza jej charakter.
Jeśli zauważasz, że Twój pieprzyk “rozlewa się”, traci kontur lub skóra zmienia fakturę, to dobry moment na badanie. Samodzielna, bieżąca obserwacja i konsultacja zmian pigmentacyjnych to klucz do odpowiedniej profilaktyki.