Istnieje przynajmniej kilka uznanych hipotez dotyczących powstawania i rozwoju trądziku różowatego. Jego geneza jest złożona i nadal nie do końca poznana. Ostatnie badania pokazują, że podstawową rolę w rozwoju choroby odgrywają zaburzenia w układzie immunologicznym oraz nieprawidłowości w obrębie naczyń skóry. Ponadto uznaje się także podłoże genetyczne i częstsze występowanie rodzinne tego schorzenia. Uwzględniono też rolę miejscowych czynników infekcyjnych, najczęściej związanych z zakażeniem nużeńcem ludzkim. Wśród symptomów towarzyszących wyróżnia się też migreny, depresję, nadciśnienie tętnicze, nadmierną potliwość oraz zespół jelita drażliwego.
Na pojawianie się objawów mają też wpływ czynniki zewnętrzne, w tym słońce, wysoka i niska temperatura, wilgotność, czynniki pokarmowe, czyli alkohol, kawa, ostre przyprawy, a także zażywane leki oraz wysiłek fizyczny. Unikanie lub ograniczenie ich pozwala na bardziej efektywną kurację rumienia we własnym zakresie. Jak zatem dbać o taką cerę metodami “domowymi”?
Codzienna pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym
Skóra chorych na trądzik różowaty jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Do mycia powinno się używać delikatnych preparatów „bez mydła”, np. syndetu. W zestawie pielęgnacyjnym muszą się znaleźć preparaty ze składnikami antyoksydacyjnymi, nawilżającymi oraz uszczelniającymi naczynia. Ponadto konieczna jest fotoochrona skóry przez cały rok. Pacjenci powinni unikać solarium, sauny, niskiej temperatury oraz klimatyzowanych pomieszczeń. Nie powinni również myć skóry zbyt gorącą lub zimną wodą czy wychodzić bez odpowiedniego zabezpieczenia na mroźne powietrze i wiatr.
Jak o taką skórę dba medycyna estetyczna? Ma ona swoje skuteczne sposoby.