Nie rumień się już

Leczenie trądziku różowatego metodami medycyny estetycznej

Trądzik różowaty jest powszechną i przewlekłą chorobą zapalną skóry, która charakteryzuje się okresami zaostrzeń oraz przejściowym ustępowaniem objawów chorobowych. Częściej dotyka kobiety, ale za to u mężczyzn obserwujemy cięższe postacie schorzenia. Trądzik różowaty dotyczy 1-10% populacji i jest najbardziej rozpowszechniony u osób o jasnej karnacji.

Jak przebiega trądzik różowaty?

Chcąc opowiedzieć bliżej o tym, jak medycyna estetyczna radzi sobie z trądzikiem różowatym, trzeba najpierw bliżej przedstawić, na czym on właściwie polega. Wyróżniamy cztery jego podtypy:

  • Postać rumieniowa z teleangiektazjami – najczęstsza, w której dominuje nawracający epizodyczny rumień. W praktyce wygląda jak częste rumienienie się czy zaczerwienienie. Na policzkach, nosie, czole i brodzie rumień utrwala się wraz z towarzyszącymi teleangiektazjami, czyli poszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

  • Postać grudkowo-krostkowa – charakteryzuje się obecnością stałego rumienia oraz występowaniem grudek i krost na skórze całej twarzy, szczególnie w części centralnej.

  • Postać przerostowo-guzowata – w tym podtypie, na podłożu rumieniowym i obrzękowym pojawiają się zmiany zapalne w postaci grudek, krost i guzów, a powierzchnia skóry twarzy jest pogrubiona i nierówna. Obejmuje różne okolice, np. czoło, brodę, powieki, małżowiny uszne oraz nos, który często bywa mylnie brany za tzw. whiskey nose (“nos alkoholika”).

  • Czwarty podtyp dotyczy zmian ocznych i charakteryzuje się pieczeniem, swędzeniem i łzawieniem oczu. Często występuje też światłowstręt i uczucie obecności ciała obcego.

Istnieje przynajmniej kilka uznanych hipotez dotyczących powstawania i rozwoju trądziku różowatego. Jego geneza jest złożona i nadal nie do końca poznana. Ostatnie badania pokazują, że podstawową rolę w rozwoju choroby odgrywają zaburzenia w układzie immunologicznym oraz nieprawidłowości w obrębie naczyń skóry. Ponadto uznaje się także podłoże genetyczne i częstsze występowanie rodzinne tego schorzenia. Uwzględniono też rolę miejscowych czynników infekcyjnych, najczęściej związanych z zakażeniem nużeńcem ludzkim. Wśród symptomów towarzyszących wyróżnia się też migreny, depresję, nadciśnienie tętnicze, nadmierną potliwość oraz zespół jelita drażliwego.

Na pojawianie się objawów mają też wpływ czynniki zewnętrzne, w tym słońce, wysoka i niska temperatura, wilgotność, czynniki pokarmowe, czyli alkohol, kawa, ostre przyprawy, a także zażywane leki oraz wysiłek fizyczny. Unikanie lub ograniczenie ich pozwala na bardziej efektywną kurację rumienia we własnym zakresie. Jak zatem dbać o taką cerę metodami “domowymi”?

Codzienna pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym

Skóra chorych na trądzik różowaty jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Do mycia powinno się używać delikatnych preparatów „bez mydła”, np. syndetu. W zestawie pielęgnacyjnym muszą się znaleźć preparaty ze składnikami antyoksydacyjnymi, nawilżającymi oraz uszczelniającymi naczynia. Ponadto konieczna jest fotoochrona skóry przez cały rok. Pacjenci powinni unikać solarium, sauny, niskiej temperatury oraz klimatyzowanych pomieszczeń. Nie powinni również myć skóry zbyt gorącą lub zimną wodą czy wychodzić bez odpowiedniego zabezpieczenia na mroźne powietrze i wiatr.

Jak o taką skórę dba medycyna estetyczna? Ma ona swoje skuteczne sposoby.

Leczenie rumienia w gabinecie medycyny estetycznej

Trzeba przygotować się na to, że taka kuracja będzie żmudna, czasochłonna i problematyczna. Nie ma jednego wzoru postępowania, a dobór metody podyktowany jest przede wszystkim częstością nawrotów, nasileniem choroby i tolerancją stosowanej terapii.

Przede wszystkim w pierwszej fazie naszego działania powinna się odbyć konsultacja dermatologiczna, w trakcie której zostanie ustalona strategia leczenia. Podstawowymi preparatami w terapii miejscowej są antybiotyki, najczęściej metronidazol, zwykle w połączeniu z kwasem azelainowym, który jest lekiem o wielokierunkowym działaniu. Ma właściwości przeciwzapalne, zmniejszające złuszczanie naskórka, a ponadto hamuje melanogenezę, przez co zapobiega powstawaniu przebarwień pozapalnych. Pomimo licznych możliwości leczenia miejscowego u większości pacjentów zachodzi konieczność stosowania leków doustnych, np. tetracyklin, chociażby podczas zaostrzeń choroby.

Warto wspomnieć również o istotnej roli peelingów. Preparaty z kwasem migdałowym czy glikolowym są stosowane w ramach profilaktyki wystąpienia zmian trądzikowych na skórze, a ich zadaniem jest odbudowa bariery naskórkowej. Najbardziej przydatny w objawowej fazie choroby jest zestaw peelingów: kwasu kojowego, azelainowego, retinowego, mlekowego oraz witaminy C, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające.

Trądzik różowaty można też leczyć światłem. Głównym światłem w leczeniu trądziku różowatego jest czerwone światło LED, które wykazuje działanie zmniejszające stan zapalny i wspomagające gojenie. Poza tym, jedną z najskuteczniejszych metod są procedury z użyciem IPL (intensywnego źródła światła). Zabiegi te najlepiej sprawdzają się na naczynkach o najmniejszych średnicach, widocznych na twarzy pod postacią rumienia o różnej intensywności. Z naczyniami o większej średnicy lepiej radzi sobie laser diodowy. Dzięki niemu następuje redukcja widoczności naczyń przy minimalnym uszkodzeniu otaczających tkanek. Chcąc uzyskać optymalne rezultaty, najlepiej wykonać serię około czterech zabiegów co 4-6 tygodni.

Niezależnie od źródła pochodzenia trądziku różowatego, jego podtypu czy nasilenia zmian, warto pomóc sobie podczas kuracji właściwą dietą, odpowiednią higieną, fotoochronnym kremem z wysokim filtrem UV (który aplikujemy przez cały rok!) i dbałością o spokojny, zdrowy sen i możliwie niski poziom stresu – liczne badania wykazują, że stres przyczynia się do pogorszenia stanu skóry.

lek. med. Agnieszka Lemiec

Okiem lekarza

Dobór metody leczenia trądziku różowatego

Decydując się na leczenie trądziku różowatego w gabinecie lekarskim, trzeba pamiętać, że dobór kuracji jest indywidualną kwestią. Nie istnieje jeden cudowny sposób, który sprawdzi się na każdej skórze – zwłaszcza u pacjentów, u których nakładają się różne podtypy choroby.

Umów się na wizytę

Myślisz o zabiegu medycyny estetycznej
lub kosmetycznym? Skonsultuj się z nami!

© Copyright - la estetica | Medycyna Estetyczna Płock | lek. med. Agnieszka Lemiec