Trądzik zwykły (pospolity) dotyczy nie tylko młodzieży i osób do trzydziestki. Coraz częściej obserwuje się również występowanie trądziku u dojrzałych kobiet. Trudno przewidzieć, kiedy schorzenie ustąpi. Najczęściej dzieje się to po około 3-5 latach, natomiast u niektórych osób problemy z trądzikiem mogą utrzymywać się ponad 10 lat. Warto wiedzieć, co wywołuje trądzik pospolity. Objawy, jakie daje ta choroba, są nie tylko problemem estetycznym, ale i zdrowotnym.
Trądzik pospolity – leczenie domowe i w gabinecie medycyny estetycznej
Wciąż nie ustają dyskusje na temat wpływu diety na przebieg trądziku. W ostatnich badaniach klinicznych można jednak znaleźć doniesienia, że pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (powyżej IG 70, takie jak np. gotowane ziemniaki, biały ryż, płatki kukurydziane czy frytki) oraz lipidy (tłuszcze) nasilają stan zapalny. Korzystny jest natomiast wpływ spożywania jogurtów, co tłumaczy się działaniem bakterii probiotycznych. To tylko niektóre wytyczne odnośnie diety przyjaznej dla cery z trądzikiem pospolitym. Leczenie domowe w trudniejszych przypadkach należy uzupełnić o odpowiednią pielęgnację, higienę i opiekę lekarską.
Głównym celem leczenia trądziku jest likwidacja lub złagodzenie objawów oraz zapobieganie ich następstwom, przede wszystkim powstawaniu blizn. O leczeniu, które powinno być dobrane indywidualnie do pacjenta w zależności od typu trądziku i stopnia jego nasilenia, decyduje lekarz dermatolog. Należy uzbroić się w cierpliwość (która popłaca). Kuracja zmian trądzikowych wymaga systematyczności i niejednokrotnie może trwać wiele lat.
Leczenie miejscowymi preparatami jest podstawowym postępowaniem i wystarcza u ponad połowy pacjentów. Wśród leków przeznaczonych do miejscowej aplikacji wyróżniamy:
- retinoidy,
- nadtlenek benzoilu,
- kwas azelainowy,
- antybiotyki (najczęściej klindamycynę i erytromycynę).
Kluczowe znaczenie ma stosowanie tych preparatów na całą powierzchnię skóry, a nie tylko punktowo. Związane jest to z obecnością mikrozaskórników niewidocznych gołym okiem, które są punktem wyjścia dla wszystkich wykwitów trądzikowych. U osób z umiarkowaną i cięższą postacią trądziku zwykłego wymagane jest leczenie ogólne. Najczęściej stosowane są antybiotyki doustne z grupy tetracyklin oraz izotretynoina. Wymagają ścisłego nadzoru specjalisty. Doskonałe uzupełnienie leczenia podtrzymującego, po zakończonej terapii przeciwtrądzikowej, stanowią peelingi chemiczne. Dają bardzo dobry efekt przeciwłojotokowy, wygładzający, a jednocześnie rozjaśniający. Peelingi z kwasami nadają skórze równomierny koloryt.
Planując kurację, trzeba też zwrócić baczniejszą uwagę na codzienną pielęgnację. Jakie zasady obowiązują osoby z trądzikiem pospolitym?
Skóra trądzikowa pod specjalnym nadzorem
Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym odgrywa niezwykle istotną rolę. W lekkich postaciach choroby może nawet wystarczać, by utrzymać dobrą kondycję skóry i zmniejszyć widoczność zmian skórnych. W trakcie terapii przeciwtrądzikowej do codziennego mycia skóry i zmywania makijażu powinno się stosować delikatne dermokosmetyki w postaci np. płynów micelarnych, żelu czy pianki o kwaśnym pH 5,0 – 7,0. Niewskazane jest stosowanie podrażniających skórę mydeł zasadowych czy toników z alkoholem.
Ponadto, skóra trądzikowa, wbrew krążącym mitom, powinna być odpowiednio nawilżona. Struktura preparatów nawilżających musi być zbliżona do składu naturalnego lipidowego płaszcza ochronnego skóry, a skład powinien być pozbawiony środków drażniących i substancji zapachowych.
Kosmetyki i makijaż dla cery z trądzikiem – na co uważać?
Kolejną ważną kwestią pielęgnacji skóry trądzikowej jest działanie przeciwzaskórnikowe i przeciwłojotokowe kosmetyków. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które zawierają w swoim składzie substancje wykazujące takie właściwości, m.in. są to: alfa- lub beta-hydroksykwasy, kwas glikolowy, salicylowy, mlekowy i azelainowy. Kosmetyki stosowane do cery trądzikowej nie powinny działać komedogennie (“zapychać” porów). Wskazane jest, by matowiły produkującą nadmiar sebum skórę.
Preparaty te nie mają istotnego działania leczniczego i pielęgnacyjnego, ale ważne jest, aby nie utrudniały stosowanej jednocześnie terapii leczniczej. Makijaż korygujący wygląd nie jest przeciwwskazany, ale gąbki do podkładów i pędzle powinny być regularnie myte i dezynfekowane. Niedopuszczalne są wszelkie manipulacje w obrębie zmian skórnych (np. własnoręczne wyciskanie), ponieważ może to doprowadzić do powstania szpecących blizn, przebarwień i innych trudnych do zlikwidowania zmian potrądzikowych.
W łazience nikt inny nie powinien korzystać z Twojego ręcznika do wycierania twarzy. Nie dotykaj i nie podpieraj twarzy brudnymi rękami. Jeśli nosisz maseczkę ochronną (np. w pracy), regularnie ją zmieniaj i pierz. Dbałość o najwyższy poziom higieny, odpowiednia dieta oraz zabiegi pomogą Twojej twarzy odzyskać gładkość i równomierny, zdrowy koloryt.