Skleroterapia – sposób medycyny estetycznej na pajączki

Skleroterapia to zabieg, który polega na wprowadzeniu do drobnych naczyń żylnych leku wywołującego obkurczenie (podrażnienie) ściany naczynia krwionośnego. Preparat wywołuje reakcję zapalną, która prowadzi do zamknięcia i zarośnięcia naczynia krwionośnego.

Jak wygląda zabieg skleroterapii?

Skleroterapia jest zabiegiem, którym, ze względu na efekty, jakie daje, interesują się szczególnie osoby z licznymi zmianami, tzw. naczynkami na nogach. Rezultatem zabiegu jest zmniejszenie lub całkowite zniknięcie pajączków żylnych czy też żylaków. 

Lekarz decyduje, ile potrzeba ostrzyknięć z preparatem (najczęściej Aethoxyslerolem). Czas trwania zabiegu to około 30 – 40 minut. Jest on uzależniony od tego, jak bardzo rozległe są zmiany.

Po serii iniekcji na nogę zakładamy kompresyjną pończochę, a jednym z naszych najczęstszych zaleceń pozabiegowych jest pójście na spacer.

Kwalifikacja do skleroterapii

O kwalifikacji do zabiegu decyduje wywiad (w tym występujące objawy), badanie przedmiotowe (fizykalne) pacjenta oraz wynik badania ultrasonograficznego układu żylnego (badanie USG Doppler).

Ze względu na stosunkowo wiele przeciwwskazań do przeprowadzenia skleroterapii, chirurg bardzo dokładnie przeprowadza kwalifikację Pacjentów do zabiegu. Dobiera także odpowiednie stężenia preparatów i technikę skleroterapii.

Efekty zabiegu

Końcowy efekt nie zawsze jest taki sam. Może on różnić się między poszczególnymi Pacjentami. Zależy on też od charakteru i stopnia zmian. Zdarza się również, że naczynia po pierwszym zabiegu pozostają drożne (nie zarastają), dlatego może być konieczna seria kilku zabiegów lub zmiana metody.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Z zabiegiem należy się wstrzymać podczas infekcji w czasie ciąży. Przeciwwskazaniem jest też uczulenie na preparaty stosowane podczas skleroterapii, a także:

⦁ zażywanie leków zwiększających ryzyko powstawania przebarwień skóry,
⦁ poważne powikłania podczas innych wcześniejszych zabiegów,
⦁ niedrożność lub niedawno przebyta zakrzepica żył głębokich nóg,
⦁ zakażenie skóry i trudności w jej gojeniu.

Przeciwwskazań do skleroterapii jest dużo, dlatego bardzo istotną częścią spotkania jest konsultacja i kwalifikacja do przeprowadzenia zabiegu. Należy zgłosić wszelkie problemy zdrowotne i stosowane leki.

Rekonwalescencja po zabiegu

Dla ostatecznego, satysfakcjonującego Pacjenta efektu bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie po zabiegu i trzymanie się wskazówek lekarza dotyczących rekonwalescencji.

Po powrocie do domu zalecamy aktywność – można (a nawet trzeba!) chodzić i wykonywać inne czynności domowe. Długotrwałe siedzenie i stanie jest niewskazane. Większość osób poddających się zabiegowi na następny dzień może już wybrać się do pracy i nie musi stosować leczenia przeciwbólowego, ale każdy przypadek z osobna należy skonsultować ze specjalistą-chirurgiem.

Jakich zasad rekonwalescencji należy się bezwzględnie trzymać? Po skleroterapii nie wolno eksponować skóry na słońcu i w solarium, nie należy też stosować samoopalaczy. Gorące kąpiele (termy) i sauna również są niewskazane. Stosowanie jakichkolwiek innych zabiegów, w tym także kosmetycznych w okolicy poddanej skleroterapii, należy bezwzględnie przedyskutować z lekarzem. W ramach rekonwalescencji należy się też zgłosić na wizytę kontrolną. Jej termin zostanie uzgodniony z lekarzem.

W gabinecie medycyny estetycznej la estetica zabieg skleroterapii wykonuje dr Bartłomiej Morawski.

Umów się na wizytę

Myślisz o zabiegu medycyny estetycznej
lub kosmetycznym? Skonsultuj się z nami!

© Copyright - la estetica | Medycyna Estetyczna Płock | lek. med. Agnieszka Lemiec