Jak wygląda zabieg skleroterapii?
Skleroterapia jest zabiegiem, którym, ze względu na efekty, jakie daje, interesują się szczególnie osoby z licznymi zmianami, tzw. naczynkami na nogach. Rezultatem zabiegu jest zmniejszenie lub całkowite zniknięcie pajączków żylnych czy też żylaków.
Lekarz decyduje, ile potrzeba ostrzyknięć z preparatem (najczęściej Aethoxyslerolem). Czas trwania zabiegu to około 30 – 40 minut. Jest on uzależniony od tego, jak bardzo rozległe są zmiany.
Po serii iniekcji na nogę zakładamy kompresyjną pończochę, a jednym z naszych najczęstszych zaleceń pozabiegowych jest pójście na spacer.
Rekonwalescencja po zabiegu
Dla ostatecznego, satysfakcjonującego Pacjenta efektu bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie po zabiegu i trzymanie się wskazówek lekarza dotyczących rekonwalescencji.
Po powrocie do domu zalecamy aktywność – można (a nawet trzeba!) chodzić i wykonywać inne czynności domowe. Długotrwałe siedzenie i stanie jest niewskazane. Większość osób poddających się zabiegowi na następny dzień może już wybrać się do pracy i nie musi stosować leczenia przeciwbólowego, ale każdy przypadek z osobna należy skonsultować ze specjalistą-chirurgiem.
Jakich zasad rekonwalescencji należy się bezwzględnie trzymać? Po skleroterapii nie wolno eksponować skóry na słońcu i w solarium, nie należy też stosować samoopalaczy. Gorące kąpiele (termy) i sauna również są niewskazane. Stosowanie jakichkolwiek innych zabiegów, w tym także kosmetycznych w okolicy poddanej skleroterapii, należy bezwzględnie przedyskutować z lekarzem. W ramach rekonwalescencji należy się też zgłosić na wizytę kontrolną. Jej termin zostanie uzgodniony z lekarzem.
W gabinecie medycyny estetycznej la estetica zabieg skleroterapii wykonuje dr Bartłomiej Morawski.