Leczenie rozstępów metodami medycyny estetycznej

Rozstępy są “pamiątką” na skórze po nagłym wzroście wagi, np. podczas dojrzewania, na skutek ciąży lub w związku z problemami hormonalnymi. Mają je nie tylko osoby z nadwagą – mogą pojawić się również u osób o prawidłowym ciężarze ciała, w okresie intensywnego wzrostu. Czy rozstępy znikają czasem same i czy można się ich pozbyć?

Zanim odpowiemy na te pytania, dowiedz się, czym właściwie są i skąd się biorą rozstępy. Rozstępy skórne to uszkodzenia skóry, które powstają na skutek nadmiernego rozciągnięcia skóry właściwej. Pojawiają się prostopadle do kierunku jej największego naprężenia, najczęściej tam, gdzie nagromadzona jest tkanka tłuszczowa.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy tworzą się poprzez rozerwanie włókien kolagenowych i elastynowych, które są kruche lub osłabione. Skutkuje to tworzeniem się ubytków w skórze właściwej dzieje się tak zarówno w stanach patologicznych (chorobowych), jak i fizjologicznych (bez związku z żadnymi dolegliwościami).

Jak dzielimy rozstępy?

W zależności od fazy uszkodzenia skóry, możemy je podzielić na rozstępy czerwone i rozstępy białe. 

Zmiany czerwone (świeże i nowopowstałe) mają odcień od czerwonego do fioletowego. Takie rozstępy są płaskie lub nieco uniesione i prostopadłe do kierunku napięcia skóry. Mogą im towarzyszyć takie objawy takie jak świąd czy pieczenie skóry.

Rozstępy białe, typu zanikowego, to zmiany w odcieniu perłowobiałym, atroficzne i pomarszczone. Powstają na skutek starzenia się i utrwalania rozstępów czerwonych, co jest efektem utraty melanocytów, zanikania przydatków skórnych i naczyń krwionośnych. Podczas tego procesu dochodzi do ścieńczenia naskórka, a tworzenie się nieprawidłowych włókien elastyny powoduje, że białe rozstępy wyglądem przypominają bliznę, choć nią nie są.

Do powstania blizny dochodzi w wyniku poprzecznego uszkodzenia skóry właściwej lub tkanki podskórnej. Blizna jest następstwem urazu. Rozstępy natomiast powstają jako zmiany w strukturze tkanki łącznej, które nie są następstwem urazu.

Innym kryterium podziału rozstępów jest przyczyna ich powstawania. Rozróżniamy tutaj:

  • rozstępy w ciąży

    jest to łagodna forma rozstępów, uzależnionych od fizjologicznych zmian hormonalnych oraz od szybkiego rozciągania skóry w tym okresie

  • rozstępy okresu pokwitania

    występujące u zdrowych, nieotyłych nastolatków, związane z szybkim tempem wzrostu

  • rozstępy wędrujące

    tworzące się w trakcie sterydoterapii

Sięgnij z nami głębiej i poznaj trzy medyczne teorie na temat ich źródła.

Dlaczego tworzą się rozstępy?

Istnieje kilka teorii na temat powstawania rozstępów. Według teorii hormonalnej wysoki poziom kortyzolu czy estrogenów powoduje, że fibroblasty produkują  włókna elastyny o mniejszej sprężystości i mniejszej  odporności na rozciąganie.

Wedle teorii zaburzeń metabolicznych, przyczyna powstawania rozstępów leży w  zwiększonym katabolizmie (procesie rozpadu) białek, który prowadzi do zmian ilościowych i jakościowych w obrębie włókien kolagenowych i elastyny.

Teoria genetyczna mówi z kolei o wrodzonych predyspozycjach do występowania rozstępów, związanych ze zmianami w ekspresji genów kolagenu i elastyny. Następują one w procesie odczytu i przepisania  informacji genetycznej.  

Niezależnie od sposobu ich powstania, istnieje kilka sprawdzonych metod medycyny estetycznej, które pomogą Ci zmniejszyć zmiany skórne i pozbyć się dyskomfortu, który możesz odczuwać. Dowiedz się, jak leczymy rozstępy pod kontrolą lekarza.

Jak zlikwidować rozstępy z pomocą medycyny estetycznej?

Leczenie rozstępów odbywać się może na kilka sposobów. Indywidualna metoda dobierana jest przez lekarza po dokładnym wywiadzie i obejrzeniu zmian. Oto przegląd najważniejszych zabiegów:

Radiofrekwencja mikroigłowa

Metoda polega na nakłuwaniu skóry izolowanymi mikroigłami na głębokość do 4 mm. W skórze właściwej wyzwalany jest w ten sposób impuls RF, a powstały w ten sposób uraz uwalnia czynniki wzrostu, prowadzące do produkcji kolagenu. Podczas zabiegu bardzo silnie podgrzewany jest naskórek (bez ogrzewania naskórka). Takie działanie daje dużą skuteczność przy niskim ryzyku objawów ubocznych, takich jak oparzenie czy przebarwienia.

Laser frakcyjny CO2

W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do odparowania tkanki i wydzielenia ciepła, co pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu.  Mówiąc najprościej, laser frakcyjny tworzy strefy minimalnych uszkodzeń w skórze. W konsekwencji uruchamiają się intensywne procesy naprawcze i dochodzi do przebudowy miejsc, w których znajdują się rozstępy.

IPL

Światło lasera emituje zakres fali od 515 do 1200 nm. Daje ono poprawę ukrwienia, dotlenienia i wybarwienia skóry, wzrasta też ilość włókien kolagenowych i elastynowych, Metoda ta jest szczególnie skuteczna przy rozstępach czerwonych.

Mikronakłuwanie

Metoda polega na wykonywaniu mikronakłuć za pomocą elektrycznego pena zakończonego 12 igłami. Głębokość nakłuć wynosi od 0,25 do 2,5 mm. Dermapen jest skuteczny w leczeniu rozstępów białych i czerwonych. Zabieg pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Efektem jest zwiększona grubość naskórka oraz wzrost ilości włókien kolagenu.

Osocze bogatopłytkowe

Pacjentowi podajemy autologiczny preparat wyizolowany z jego własnej krwi. Efektem takiej stymulacji jest zwiększona ilość płytek krwi i czynników wzrostu. Po zabiegu zaobserwować można poprawę elastyczności, struktury, napięcia i gęstości skóry. Przy zastosowaniu we wczesnej fazie powstawania rozstępów, można uzyskać ich spłycenie i zbielenie zmian.

Peelingi chemiczne

W zależności od rodzaju preparatu, głębokość złuszczenie i nasilenie miejscowego stanu zapalnego jest różna. Efekt to stymulacja syntezy kolagenu, pobudzenie do  produkcji kwasu hialuronowego oraz poprawa mikrokrążenie w skórze.

lek. med. Agnieszka Lemiec

Okiem lekarza

Rozstępy – zapobieganie problemowi

Żadna z tych metod nie gwarantuje 100% efektu w leczeniu rozstępów, ale zastosowanie technik łączonych daje bardzo dobry efekt terapeutyczny. Równolegle, aby problem się nie pogłębiał i aby do czasu profesjonalnego zabiegu go zahamować, polecamy również działanie profilaktyczne. Sposoby te przydadzą się również, jeśli jeszcze ich nie posiadasz.

Co możesz zrobić, aby wyprzedzić rozstępy? Zapobieganie polega na odpowiednim nawilżeniu i ujędrnianiu skóry, zarówno za pomocą ruchu (treningów, np. pływania czy biegania), jak i odpowiednich kosmetyków. Przez kosmetologów bardzo polecane są naturalne oleje, w tym ze słodkich migdałów oraz z dzikiej róży. Regularnie stosowany olejek z dzikiej róży ma silne właściwości regeneracyjne – rozjaśnia blizny i pomaga je spłycić. Często zalecany jest po operacjach i porodach. Czy rozstępy znikają na skutek takiej pielęgnacji? Nie, ale dzięki niej możesz zmniejszyć ich widoczność – staną się one dyskretniejsze.

Jeśli w związku ze swoimi rozstępami odczuwasz znaczny dyskomfort i utrudniają Ci one codzienne funkcjonowanie, pomyśl o połączeniu “domowych sposobów” z innowacyjną i zaawansowaną technologicznie medycyną estetyczną.

Umów się na wizytę

Myślisz o zabiegu medycyny estetycznej
lub kosmetycznym? Skonsultuj się z nami!

© Copyright - la estetica | Medycyna Estetyczna Płock | lek. med. Agnieszka Lemiec