Polinukleotydy i inne biostymulatory: jakie pełnią funkcje w medycynie estetycznej?

Polinukleotydy działają podobnie jak inne biostymulatory, w tym peptydy czy kwas hialuronowy, jednak znacznie przewyższają je wachlarzem efektów. Pracują jednocześnie w kilku różnych obszarach: nawilżają, pobudzają receptory na fibroblastach (w tym syntezę kolagenu) i są antyutleniaczami. Poznaj je bliżej i porównaj z innymi!

Czym są polinukleotydy i jak działają?

Polinukleotydy służą biorewitalizacji i biostymulacji skóry. Związki te są pochodzenia naturalnego – pozyskuje się je z komórek germinalnych ryb. Są to polimery nukleotydów, które budują kwasy nukleinowe DNA i RNA, a także koenzymy i kofaktory. Wykazują one bardzo silną aktywność wolnych reszt tlenowych, co wpływa na ich właściwości przeciwutleniające (spowalniające starzenie się organizmu).

Jako preparat medycyny estetycznej polinukleotydy mają formę elastycznego, przezroczystego żelu. Polinukleotydy są wykorzystywane w leczeniu przewlekłych ran i w celu poprawy jakości skóry przed leczniczymi zabiegami chirurgii plastycznej. Ich regenerujący potencjał z czasem zaczęli dostrzegać i wykorzystywać również lekarze medycyny estetycznej.

Łańcuchy polinukleotydów o różnej masie cząsteczkowej i długości łańcuchów obecne w żelu działają w trzech głównych obszarach medycyny estetycznej, poprawiając jakość komórek skóry jako:

Biostymulatory

Polinukleotydy pobudzają 2 typy receptorów na fibroblastach (komórkach skóry): CD39 (białka aktywującego proliferację – podział komórek i dojrzewanie) oraz CD40 (receptor ten odpowiada za produkcję cytokin prozapalnych). Aktywacja tych receptorów prowadzi do pobudzenia produkcji kolagenu typu I, elastyny, białek, glukozaminoglikanów, glikoprotein oraz dojrzewania fibroblastów w miofibroblastach.

W jaki sposób pacjent odczuje te biologiczne, zachodzące wewnątrz procesy na własnej skórze? Polinukleotydy jako biostymulatory poprawiają gęstość i strukturę skóry, a także regenerują ją, rewitalizują i dają efekt liftingu, niezależnie od typu skóry czy wieku pacjenta.

Antyoksydanty

Pierścienie aromatyczne, które stanowią element składu polinukleotydów wychwytują i “wymiatają” wolne rodniki – są antyoksydantami, stymulują naprawę fibroblastów i zapobiegają uszkodzeniom ich DNA.

Substancje nawilżające

Inne substancje aktywne polinukleotydów – wolne grupy polianionowe, wiążą cząsteczki wody, zapewniając izoosmotyczne nawodnienie macierzy zewnątrzkomórkowej.

Jak przebiega proces biostymulacji?

Co dzieje się w głębokich warstwach skóry po podaniu polinukleotydów? Łańcuchy polinukleotydowe są “cięte” w skórze przez nukleazy (enzymy) na mniejsze fragmenty. Aktywują one wybrane receptory na błonach komórkowych skóry. Są to receptory dla adenozyny (A2) oraz CD39 i CD40.

Pobudzenie tych receptorów stymuluje uwalnianie przeciwzapalnych cytokin (interleukin IL-10) oraz dojrzewanie i przekształcanie fibroblastów w miofibroblasty. Miofibroblasty z kolei syntetyzują więcej kolagenu, elastyny, białek i glikozaminoglikanów macierzy zewnątrzkomórkowej. To dzieje się wewnątrz. Efekt po podaniu polinukleotydów, jaki pacjenci mogą obserwować gołym okiem, to bardziej “zwarta”, gęstsza skóra o poprawionym kolorycie i wygładzonej strukturze.

Polinukleotydy a inne biostymulatory tkankowe – różnice

Na rynku medycyny estetycznej wyróżniamy biostymulatory o różnych funkcjach, w tym:

  1. Wypełniacze tkanek miękkich, np. 33% lub 55,7% hydroksyapatyt wapnia lub na bazie polikaprolaktonu.
  2. Polinukleotydy – niezaliczane do wypełniaczy – ulegają całkowitej absorpcji, okres półtrwania to 3 godziny.
  3. Inne biostymulatory nie będące wypełniaczami – zaliczyć możemy do nich niskocząsteczkowy nieusieciowany kwas hialuronowy, polipeptydy czy aminokwasy.

Każdy wymieniony tu biostymulator z wyjątkiem polinukleotydów działa jednokierunkowo, pobudzając wybrane mechanizmy. Polinukleotydy mają najszersze spektrum działania: nawilżenie, antyoksydacja i stymulacja fibroblastów (co przekłada się na poprawę kondycji skóry w wielu aspektach jednocześnie). Preparaty na bazie polinukleotydów w przeciwieństwie do innych biostymulatorów działa wielotorowo, nad kilkoma problemami jednocześnie. Dodatkowo nawilżenie skóry za pomocą polinukleotydów jest większe niż w przypadku mezoterapii nieusieciowanym HA.

Wskazania do zabiegu – kiedy polinukleotydy dadzą najlepsze efekty?

Skuteczność polinukleotydów zależy od budowy cząsteczkowej, a w mniejszym stopniu od zdolności regeneracyjnych skóry pacjenta, dlatego będą one właściwym rozwiązaniem dla pacjentów w każdym wieku. Żelu nie należy rozcieńczać solą fizjologiczną, wodą ani innymi substancjami – polinukleotydy zresztą nie rozpuszczają się w nich. Nie zmieni to masy cząsteczkowej czy długości łańcuchów, a może jedynie przynieść niepożądane powikłania.

Potwierdzone włoskimi badaniami [1] wskazania to m.in. poprawa jakości i zagęszczenie skóry na twarzy i na ciele, leczenie blizn (w tym zanikowych), rozstępów i kuracja przeciw wypadaniu włosów (w tym łysieniu telogenowym i androgenowym) – istnieją produkty na bazie żelu polinukleotydowego dedykowane na wybrane okolice. Różnią się one gęstością, stężeniem, długością łańcuchów i masą cząsteczkową. Można je stosować również do rewitalizacji skóry okolicy dekoltu,grzbietu dłoni, szyi, grzbietu, brzucha i ramion. Bardzo ważna jest prawidłowa kwalifikacja pacjenta do zabiegu, szczególnie, jeśli ma on dotyczyć odmładzania okolic oka. Ze względu na pobudzenie syntezy kolagenu, polinukleotydy ostrożnie powinni stosować pacjenci przed 30. rokiem życia i osoby przechodzące ciężkie choroby autoimmunologiczne oraz w procesie leczenia nowotworów.

Przeciwwskazania – kto nie powinien stosować polinukleotydów?

Przeciwwskazaniem do zastosowania polinukleotydów są przepukliny tłuszczowe i częste, intensywne obrzęki powiek. Zabieg jest też wykluczony u osób:

  • z aktywnymi infekcjami skóry: opryszczką, liszajcem zakaźnym czy zapaleniem mieszków włosowych,
  • z czynną infekcją ogólnoustrojową,
  • aktywnymi stanami zapalnymi skóry, w tym zmianami skórnymi typowymi dla AZS i łuszczycowymi,
  • alergią wieloważną,
  • u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jeśli żadne z tych przeciwwskazań Cię nie dotyczy, możesz spodziewać się pozytywnej kwalifikacji zabiegowej. Na czym polega taki zabieg?

Jak wygląda zabieg biostymulacji?

Technika zabiegowa jest prosta, ale podczas procedury istotne jest kilka ważnych detali technicznych. Iniekcję lekarz może wykonywać za pomocą igły lub kaniuli, w zależności od okolicy, wskazań i preferencji. Przy wyborze igły o średnicy 30 G rekomendowana jest technika J lub 10-punktowa. Podczas pracy kaniulą lekarz powinien wykonać minimum po 2-3 wkłucia po obu stronach twarzy. Wkłucia powinny być wykonywane w głębokich warstwach skóry właściwej lub w tkance podskórnej. Po podaniu polinukleotydów zbyt płytko, na skórze mogą powstać grudki lub odczyn alergiczny. Jeśli masa cząsteczkowa preparatu wynosi do 1500 kDa, powinien on być podawany w objętości nie większej niż 0,01 ml na punkt. Nadmiar depozytu może wywoływać obrzęki.

Efekty po podaniu polinukleotydów

Pierwsze efekty pacjent zauważy już następnego dnia po zabiegu – skóra będzie jędrniejsza i lepiej nawilżona. Znaczną poprawę kondycji skóry można dostrzec po 2 tygodniach, zaś pełny efekt po miesiącu. Aby skorzystać z właściwości polinukleotydów optymalnie i zapewnić sobie pełny, docelowy efekt, rekomendujemy serię 3 zabiegów co 4 tygodnie. Efekty utrzymują się do roku, dlatego po upływie tego czasu polecamy powtórzyć procedurę.

Łączenie polinukleotydów z innymi zabiegami

Zabieg NucleoFILL w La Estetica

Procedura (technika iniekcji), stężenie preparatu i ilość zabiegów są dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Podczas jednej serii podajemy maksymalnie 6 strzykawek 1,5 ml preparatu w wielu punktach (najczęściej zabieg wykonujemy na twarz).

Zabieg z zastosowaniem polinukleotydów rekomendujemy dla osób ze skórą niedotlenioną, odwodnioną, narażoną na stres oksydacyjny. Można też stosować w celu zniwelowania rozstępów i blizn.

Umów się na wizytę

Myślisz o zabiegu medycyny estetycznej
lub kosmetycznym? Skonsultuj się z nami!

Artykuł został opracowany w oparciu o wywiad Biorewitalizacja: medycyna regeneracyjna z wykorzystaniem
polinukleotydów z dr n.med. Agnieszką Surowiecką (Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie) i prof. dr hab. n. med. Wiolettą Barańską-Rybak (Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, Gdański Uniwersytet Medyczny) opublikowany w czasopiśmie Aesthetica oraz prezentację NucleoFILL Croma (2020).

Bibliografia:

[1] Cavallini, M., Bartoletti, E., Maioli, L., Massirone, A., Pia Palmieri, I., Papagni, M., Priori, M., & Trocchi, G. (2020). Consensus report on the use of PN- HPTTM (polynucleotides highly purified technology) in aesthetic medicine. Journal of Cosmetic Dermatology, 20, 922 – 928.

© Copyright - la estetica | Medycyna Estetyczna Płock | lek. med. Agnieszka Lemiec