Potencjał, który masz we krwi – osocze bogatopłytkowe

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest procedurą o szerokim spektrum zastosowania. Korzysta się z niego zarówno w medycynie estetycznej, jak i w gabinetach dermatologicznych. Iniekcje z jej użyciem są stosowane przy zabiegach odmładzających cerę, zmniejszających blizny potrądzikowe i na łysienie. 

Osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwane z Twojej własnej krwi. Wyróżnia się ono wyższym stężeniem płytek krwi niż obecne w krwi pełnej. Istotne w osoczu bogatopłytkowym są czynniki wzrostu, które są uwalniane po egzo- lub endogennej aktywacji płytek krwi i wpływają bezpośrednio lub pośrednio na regenerację tkanek. Te istotne czynniki wzrostu to: transformujacy czynnik wzrostu (TGF), płytkowy czynnik wzrostu (PDGF) oraz naskórkowy czynnik wzrostu (EGF). Swoim działaniem obejmują komórki naskórka i skóry właściwej oraz naczynia krwionośne.

Z danych literatury medycznej wynika, że stężenie  płytek powinno być 2,5 raza wyższe od wyjściowego. Taka koncentracja najlepiej pobudza wydzielanie endogennego kwasu hialuronowego i prokolagenu typu 1. przez fibroblasty skóry. Dlatego PRP (osocze bogatopłytkowe) jest w stanie poprawić elastyczność i gęstość skóry. Kluczowa dla optymalnego efektu jest też ilość czynników wzrostu. Zależy ona wprost proporcjonalnie od jakości sprzętu i zestawów do wirowania.

Osocze bogatopłytkowe – metoda przyjazna alergikom… i nie tylko

Osocze bogatopłytkowe ma udowodnioną i najlepiej udokumentowaną skuteczność w dziedzinie poprawy jakości skóry, czyli w spłycaniu drobnych zmarszczek. Co ważne, materiał uzyskiwany jest z Twojej własnej krwi, co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań takich jak np. alergie.

Zabieg stosowany jest także w leczeniu elastozy posłonecznej, przy łysieniu czy niektórych problemach ortopedycznych

Jak przebiega zabieg?

Oczywiście do zabiegu kwalifikuje lekarz. Na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego ocenia czy metoda będzie skuteczna i czy nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania. Osocze bogatopłytkowe otrzymamy z pobranej krwi pacjenta. Najczęściej, by uzyskać 4-6 ml preparatu, trzeba pobrać do 20 ml krwi. Po pobraniu umieszczamy krew w wirówce i wirujemy. Istotne dla jakości uzyskanego preparatu są liczba obrotów na minutę i czas wirowania.

Tak uzyskany preparat podajemy za pomocą wstrzyknięć. Technika wstrzyknięć osocza bogatopłytkowego to metoda podobna do klasycznej mezoterapii. W zależności od potrzeb (np. przy zmarszczkach) stosowane są też inne sposoby, np. aplikujemy osocze linijnie, wzdłuż zmarszczki.

Najczęściej, dla optymalnego rezultatu, wykonujemy serię kilku zabiegów, choć poprawę widać już po pierwszym ostrzyknięciu. Osocze bogatopłytkowe często stosujemy w połączeniu np. z laserem frakcyjnym. Łączenie tych technik w dłuższym przedziale czasu przynosi zmianę w jakości skóry.

lek. med. Agnieszka Lemiec

Okiem lekarza

Atuty i wady zabiegów z osoczem bogatopłytkowym

Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i niedogodnościom tej metody. Pozytywną stroną osocza jest fakt, że może ono być wytwarzane i podawane w prosty i szybki sposób. Materiał pochodzący od pacjenta znacznie zmniejsza ryzyko uczuleń, co pozwala rozważyć zabieg osobom nawet z wysoko wrażliwą skórą.
Osocze bogatopłytkowe, jak każdy zabieg medycyny estetycznej, może przynieść również niepożądane skutki. Czasami pojawiają się:

⦁ krótkotrwały obrzęk spowodowany objętością iniekcji,
⦁ niewielkie, tymczasowe krwawienie,
⦁ drobny dyskomfort.

Niemniej jednak, efekty metamorfozy skóry sprzed i po przeprowadzeniu zabiegu są widoczne i mierzalne, a rezultaty zauważalne i satysfakcjonujące.

Umów się na wizytę

Myślisz o zabiegu medycyny estetycznej
lub kosmetycznym? Skonsultuj się z nami!

© Copyright - la estetica | Medycyna Estetyczna Płock | lek. med. Agnieszka Lemiec