Jeśli wydaje Ci się, że mezoterapia igłowa jest związana głównie z medycyną estetyczną, to mylne wrażenie. Początkowo była pomocna przy leczeniu zespołów bólowych. Pierwszy zabieg w celach zdrowotnych przeprowadzono po raz pierwszy w 1958 roku. Dopiero z czasem odkryto jego inne atuty – tym razem dla urody.
Określenia “mezoterapia” użył po raz pierwszy dr Michel Pistor, w 1958 roku prezentując technikę ostrzykiwania skóry mikroigłami do leczenia wielu dolegliwości medycznych. Sześć lat później założył on Francuskie Stowarzyszenie Mezoterapii i zaczął wykorzystywać tę metodę na szeroką skalę. W latach 70. dostrzeżono możliwości zastosowania mezoterapii w medycynie estetycznej, a w 1987 roku Francuska Narodowa Akademia Medyczna oficjalnie uznała mezoterapię za specjalność medyczną.
Na czym polega mezoterapia igłowa?
Zanim zdecydujesz się na zabieg, dobrze dowiedzieć się, jak będzie on wyglądał. Im większa wiedza, tym mniejsze powody do obaw. Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu śród- lub podskórnie substancji aktywnych czy też leków. W warstwach naskórka pozostawiany jest depozyt (popularnie zwany grudką) określonego preparatu. Substancja aktywna uwalnia się z niego stopniowo.
Jednym z rodzajów mezoterapii igłowej są zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. Poprawia ono gęstość skóry, wygładza ją, ujędrnia i ujednolica koloryt. Ważnymi składnikami preparatów odmładzających i regenerujących z substancjami aktywnymi są też kwas hialuronowy nieusieciowany, witaminy oraz enzymy.
lek. med. Agnieszka Lemiec
Okiem lekarza
Zanim podejmiesz decyzję
Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu mezoterapii igłowej zależy nie tylko od prawidłowej kwalifikacji pacjenta czy doboru odpowiednich substancji aktywnych. Ważny jest też protokół zabiegowy. W dokumencie tym znajdziesz zalecaną częstotliwość i ilość zabiegów. Mezoterapia igłowa daje najlepsze rezultaty, jeśli jest przeprowadzana regularnie. Dlatego ważne jest, by przychodzić na zabiegi systematycznie.
Warto mieć na względzie, że podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej z użyciem substancji leczniczych czy aktywnych, mogą wystąpić powikłania. Dlatego, jeśli posiadasz nadreaktywną i nadwrażliwą skórę, wcześniej skonsultuj zabieg ze swoim lekarzem. Większość preparatów do mezoterapii igłowej nie posiada certyfikatów uprawniających do podawania parenteralnego (pozajelitowego, czyli np. drogą wkłucia).
Mezoterapia stymuluje naturalne procesy regeneracyjne skóry, dlatego określa się ją często jako zabieg biorewitalizacyjny. Skóra twarzy i ciała zyskuje zdrowy, wyrównany koloryt, młodzieńczy blask oraz jędrność.