Jak pozbyć się pomarańczowej skórki?
4 profesjonalne zabiegi na cellulit
4 profesjonalne zabiegi na cellulit
Wydaje Ci się, że próbowałaś już wszystkiego, ale skóra Twojego ciała pozostaje nierówna? Masaż bańkami chińskimi, regularne treningi ulubionej dyscypliny oraz zmiana diety będą pomocne w jej wygładzeniu. Alternatywą są profesjonalne zabiegi na cellulit w gabinecie medycyny estetycznej.
Zanim dobierzesz się cellulitowi do skóry, dowiedz się, skąd się bierze i co wpływa na jego pogłębianie się. Eliminacja tych czynników pomoże Ci zmniejszyć zmiany na własną rękę – zanim zdecydujesz się na usuwanie cellulitu za pomocą specjalistycznych urządzeń.
Cellulit to inaczej lipodystrofia typu kobiecego. Termin ten określa pofałdowania i nierówności skóry, głównie w okolicy bioder, ud, kolan i pośladków. Skóra wizualnie przypomina nieco skórkę pomarańczy: pojawiają się wgłębienia, uwypuklenia oraz grudki.
Cellulit może pojawić się u Ciebie w okresach burzy hormonalnej: w okresie dojrzewania, ciąży czy przy okazji menopauzy. W tym czasie liczba kobiet dotkniętych tą dolegliwością wzrasta nawet o 25%.
Wokół tego tematu krąży kilka błędnych opinii – warto je zweryfikować.
Czasami cellulit jest mylony z otyłością. Różnica polega na tym, że w otyłości występuje jedynie przerost i rozrost adipocytów (komórek tłuszczowych), podczas gdy przy cellulicie widzimy wiele zmian strukturalnych zachodzących w skórze. Są one wynikiem tego, co dzieje się w mikrokrążeniu i komórkach tłuszczowych.
Innym błędem jest używanie słowa “cellulitis” zamiennie z “cellulitem”. Nazwy są podobne, ale to jedyne, co je łączy. Cellulitis to inaczej stan zapalny tkanki łącznej. Przy cellulicie zachodzą jedynie zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej o charakterze obrzękowo-zwłóknieniowo-stwardnieniowym.
Czynniki hormonalne mogą predysponować do powstania cellulitu lub go nasilać.
Są to:
Wiesz już sporo o powstawaniu cellulitu – skoro poznałaś już lepiej wroga, czas się go pozbyć.
Co miesiąc na rynku pojawia się nowe urządzenie do modelowania sylwetki. Ich producenci skutecznie pielęgnują i budzą marzenia o nieskazitelnie gładkiej skórze. Idealne sylwetki widoczne w mediach są tymczasem wyszczuplone i wygładzone za pomocą Photoshopa. Wróćmy na Ziemię.
W ocenie medycznej, przy przygotowaniach do usuwania cellulitu stosowana jest triada RICOUX cellulitu. Jest to metoda palpacyjna (badania cellulitu za pomocą dotyku), za pomocą której lekarz sprawdza:
Skuteczne są takie zabiegi na cellulit, które nie tylko poprawiają stan skóry przez wpływ na fibroblasty, ale też wpływają na głębokie warstwy, umożliwiając aktywację krążenia żylnego i drenażu limfatycznego.
Przy usuwaniu cellulitu metodami znanymi medycynie estetycznej kluczowe są trzy czynniki: czas, cierpliwość i zrozumienie fizjologii różnych składników tkankowych. Dla tej ostatniej najbardziej istotne jest: zmniejszenie liczby adipocytów, stymulacja tworzenia kolagenu oraz wytworzenie środowiska zapalnego, niezbędnego do regeneracji.
lek. med. Agnieszka Lemiec
Wśród metod na pozbycie się cellulitu i zmniejszenie zmian znajdują się cztery, które przynoszą szczególnie pożądane rezultaty: endermologia, karboksyterapia, drenaż limfatyczny oraz mezoterapia. Czym są i na czym polegają? Oto krótki przewodnik dla tych, którzy rozważają usuwanie cellulitu w zaciszu gabinetu medycyny estetycznej.
Który z poniższych zabiegów na cellulit wydaje Ci się najbardziej przyjazny? Rozważ metody medycyny estetycznej szczególnie, jeśli ograniczysz już negatywny wpływ innych czynników powstawania problemu, a kosmetyki antycellulitowe, które stosujesz, działają tylko doraźnie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat predyspozycji lub przeciwwskazań do zabiegu, służymy pomocą!
Co to takiego?
Endermologia to masaż mechaniczny z użyciem podciśnienia
Wyraźnie poprawia elastyczność skóry, wspomaga likwidację złogów tłuszczowych i zmniejsza oraz spłaszcza rozstępy. Zabieg usprawnia działanie układu krwionośnego, dzięki czemu tlen i substancje odżywcze zostają szybko rozprowadzone po całym organizmie.
Pacjent zakłada odzież zabiegową, która przylega do ciała. Maszyna nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Endermologia wykonywana jest za pomocą sterowanej komputerowo głowicy. Składa się ona z dwóch ruchomych, niezależnie pracujących rolek oraz komory ssącej. Terapeuta, prowadząc głowicę urządzenia, powoduje powstanie fałdy skórnej pod wpływem podciśnienia. Pod wpływem ciśnienia między rolki zostaje wciągnięty fałd skórny, który przybiera kształt fali. Skóra rolowana jest od wewnątrz i na zewnątrz. W ten sposób zabieg oddziałuje na głębokie warstwy skóry, a tkanka jest pobudzana do regeneracji. Intensywność masażu zależy od partii ciała. Endermologia działa jak odprężający i relaksacyjny masaż. Pojedyncza trwa od 25 do 55 minut.
Co to takiego?
Drenaż limfatyczny mechaniczny to zabieg oparty na kombinacji ruchów okrężnych i pompujących. Stosowany jest też niewielki ucisk, który zmienia się pulsacyjnie.
Ten specyficzny masaż przeprowadzany jest zgodnie z rozmieszczeniem naczyń limfatycznych: od najbardziej oddalonych odcinków kończyn w kierunku “do serca”. Chcąc osiągnąć zadowalające efekty, drenaż należy wykonywać regularnie.
W wyniku drenażu silnie pobudzane są komórki mięśniowe naczyń limfatycznych. Ten efekt utrzymuje się nawet do kilku godzin po zabiegu. Systematycznie wykonywany drenaż zmniejsza zastój chłonki (limfy) w tkankach, poprawia funkcjonowanie naczyń żylnych, a także wspiera tworzenie się nowych, prawidłowo funkcjonujących naczyń limfatycznych. Zapobiega też pojawianiu się tzw. pajączków na nogach.
Co to takiego?
Mezoterapia igłowa to druga, po karboksyterapii, iniekcyjna metoda usuwania cellulitu, którą szczególnie polecamy.
Lekarz przeprowadzający zabieg wprowadza w głębsze warstwy skóry wybrany preparat. W warstwach naskórka pozostaje tzw. depozyt (popularnie zwany grudką) określonego preparatu. Substancja aktywna uwalniana jest stopniowo. Wprowadzane preparaty działają nie tylko na skórę, ale i lipolitycznie, na tkankę tłuszczową, uderzając w źródło problemu. Komórki skóry właściwej (fibroblasty) produkują zwiększoną ilość kolagenu i elastyny.
Skóra ostrzykiwana jest za pomocą specjalnego urządzenia. Przed zabiegiem u osób z niższym progiem bólu, smarowana jest kremem znieczulającym.
Po zabiegu, mimo zastosowania najnowocześniejszych, redukujących siniaki urządzeń, mogą być widoczne niewielkie zasinienia i obrzęki, które jednak szybko ustępują.