Za powstawanie teleangiektazji najczęściej odpowiedzialne są czynniki dziedziczne. Naczynka często rozszerzają się też na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV oraz pod wpływem niskiej temperatury.
Lecznicza wiązka światła
Zmiany naczyniowe tego typu najlepiej usuwane są przy pomocy zabiegów laserowych. Zasada działania lasera oparta jest na teorii wybiórczej fototermolizy. Energia światła lasera jest pochłaniana przez barwnik – hemoglobinę i zamieniana w skórze na ciepło. Prowadzi to do koagulacji naczynia, a w rezultacie jego trwałego zamknięcia. Bardzo ważny dla procesu laserowego zamykania naczynek jest czas trwania impulsu lasera oraz czas, w jakim tkanka pozbywa się 50% dostarczonej energii (w biofizyce określany jako czas termicznej relaksacji).
W la estetica z doświadczenia wiemy, że laserowe zamykanie naczynek jest najbardziej skuteczne przy średnicy naczyń do 2 mm, zlokalizowanych na głębokości do około 4 mm.
IPL – światło, które nie jest laserem
Jak być może pamiętasz z fizyki, laser emituje koherentną, czyli spójną wiązkę światła. Alternatywą dla laserowego zamykania naczynek jest IPL (Intense Pulsed Light).
Urządzenie to nie jest laserem. Emituje ono pasmo światła w zakresie 400 – 980 nm lub
560 – 1200 nm (czyli niekoherentną wiązkę). W IPL-u, podobnie jak przy laserze, lekarz wykonujący zabieg ma możliwość wyboru parametrów (długości fali gęstości energii, czasu trwania impulsu oraz przerwy pomiędzy impulsami). Dodatkową opcją są filtry odcinające, które umożliwiają ustawienie optymalnego dla terapii zakresu widma światła.
W gabinecie la estetica korzystamy z laserów Nd: yag i KTP. Emitowana przez nie długość fali mieści się w zakresie dobrze absorbowanym przez hemoglobinę, co daje dobre efekty zabiegowe. Dzięki powolnemu podgrzewaniu naczynek nie dochodzi do ich uszkodzenia i powstawania siniaków po zabiegu. Sprawdź, czego możesz spodziewać się po tej procedurze.
lek. med. Agnieszka Lemiec
Okiem lekarza
Już po wszystkim – na co trzeba uważać?
Laserowe zamykanie naczynek wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przez miesiąc po zabiegu unikaj ekspozycji na słońce. W przeciwnym wypadku uwrażliwiona po zabiegu skóra może zareagować podrażnieniem, zapaleniami i przebarwieniami.
Dla pełnego oraz optymalnego efektu zabieg należy najczęściej powtórzyć. Laserowe zamykanie naczynek jest leczeniem objawowym. Nie usuwamy w ten sposób przyczyny ich powstawania. Trudno też przewidzieć, czy w przyszłości nie pojawią się nowe teleangiektazje.