Botoks przy nadpotliwości
Jednym ze wskazań w ChPL (dokumencie przeznaczonym dla lekarzy, zawierającym informacje o stosowaniu i bezpieczeństwie leku http://chpl.com.pl/index.html) jest pierwotna nadpotliwość pach.
Nadmierne pocenie związane jest z miejscową lub ogólną nadczynnością 3 milionów gruczołów ekrynowych, zlokalizowanych na niemal całej powierzchni całej skóry. Gruczoły ekrynowe są istotne w utrzymaniu prawidłowej temperatury i usuwaniu produktów przemiany materii.
Z nadmiernym poceniem mamy do czynienia gdy ilość wytwarzanego potu jest większa od standardowej i gdy sprawia pacjentowi dyskomfort czy też problem socjalny.
Jeżeli nadpotliwość jest ograniczona do określonej części ciała (najczęściej pachy, stopy, czy ręce), występuje symetrycznie, przynajmniej raz w tygodniu zdarza się epizod pocenia, pierwsze objawy pojawiają się wcześnie (przed 25. r.ż.), i mamy do czynienia z tzw. rodzinnym występowaniem, nazywamy to nadpotliwością ogniskową.
Nadpotliwość uogólniona dotyczy całego ciała. Najczęściej jest ona następstwem chorób infekcyjnych, nowotworowych oraz zaburzeń hormonalnych.
Wśród innych przyczyn nadmiernego pocenia najczęściej wymieniany jest stres emocjonalny. Rzadziej powodem jest kawa, napoje gazowane, herbata, czekolada oraz ostre przyprawy.
Zjawisko nadmiernego pocenia nie zostało wyjaśnione. Budowa czy ilość gruczołów potowych u osób dotkniętych tą dolegliwością nie różni się od gruczołów osób zdrowych. Istnieje jednak prawdopodobny związek z zaburzeniami aktywności tych gruczołów na skutek nieprawidłowej czynności układu autonomicznego, a zaburzenia te są przekazywane w genach. Sposobem medycyny estetycznej na nadpotliwość może być właśnie botoks.