Botoks Płock – na czym polega zabieg w gabinecie la estetica

Czy wiesz, że w pierwszy zabieg z użyciem botoksu w Polsce wykonano w 1996 roku? Użycie go było prawdziwym przełomem w medycynie estetycznej. Toksyna botulinowa jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów odmładzających. Jeśli poszukujesz ośrodka na Mazowszu, ale poza Warszawą, który wykona go profesjonalnie, wpisz w wyszukiwarkę “Botoks Płock”.

Pierwszy zabieg botoksu w gabinecie wykonaliśmy w 2003 roku. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, przygotowaliśmy dla Ciebie ważne informacje. Warto się z nimi zapoznać, rozważając przejście procedury. Chcąc zrozumieć działanie toksyny botulinowej na zmarszczki (nie w przypadku wszystkich jest skuteczny), trzeba o nich krótko wspomnieć. Zmarszczki możemy podzielić na dynamiczne i statyczne.

Zmarszczki dynamiczne twarzy to te, które są efektem aktywności mięśni mimicznych, mających jeden skórny przyczep. Statyczne powstają niezależnie od pracy mięśni twarzy, np. w wyniku starzenia się czy fotouszkodzeń. Toksyna botulinowa na te zmarszczki nie działa.

Mięśnie wyrazowe twarzy możemy podzielić na dźwigacze, które jak nazwa wskazuje, unoszą pewne części twarzy (dźwigacz wargi górnej, dźwigacz powieki) i mięśnie obniżające, które obniżają (opuszczają) te same części twarzy (obniżacz kąta ust, obniżacz wargi dolnej).

Czasami, dla osiągnięcia pożądanego efektu, ostrzykujemy obie grupy mięśni. Zdarza się jednak sytuacja, że tylko jedna z przeciwstawnych grup mięśniowych wymaga iniekcji.

Ponieważ całkowite wyłączenie pracy jednej grupy mięśniowej powoduje zwiększoną aktywność tych znajdujących się w opozycji, zabieg osłabienia mięśni botoksem (zamiast ich całkowitego wyłączenia) jest z punktu widzenia medycyny estetycznej optymalnym rozwiązaniem. Uwalnia on od zmarszczek, ale jednocześnie umożliwia wyrażanie emocji, co jest istotne przy kontaktach z innymi ludźmi.

Toksyna, która jest lekiem

Procedura stosowania botoksu uważana jest za mało inwazyjną metodę usuwania zmarszczek. Z drugiej strony jednak, są to zastrzyki, które nie dla każdego są nieinwazyjne. Toksyna botulinowa ma status leku. W Polsce mamy zarejestrowane następujące preparaty: BOTOX, VISTABEL (Allergan), DYSPORT, AZZALURE (Galderma) oraz XEOMIN i BOCOUTURE (Merz). Preparaty te nie są równoważne. Różnią się m.in. wskazaniami rejestracyjnymi.

Działanie botoksu na zmarszczki i efekty zabiegu

Pod względem farmakologicznym substancją czynną we wszystkich preparatach z toksyną botulinową jest białko o dwułańcuchowej budowie. Łańcuch lekki ma aktywność enzymatyczną, natomiast ciężki warunkuje wiązanie z receptorami i przenikalność do cholinergicznych włókien nerwowych, w które docelowo trafia botoks.

Preparat wstrzyknięty w określony mięsień blokuje receptor i przesyłanie bodźców z zakończeń nerwowych do mięśni, a dokładnie zakończenia presynaptyczne włókien cholinergicznych. Brak skurczu mięśnia powoduje, że jest on rozluźniony, a na skórze nie tworzą się zmarszczki. Efekt zaczyna się pokazywać po 2-3 dniach od iniekcji, a ostateczny pojawia się do 14 dni po zabiegu.

Pierwszą widoczną zmianą po botoksie będzie wypoczęty wyraz twarzy. Dzieje się to na skutek osłabienia mięśni mimicznych twarzy. Botoks przynosi ponadto przejściową poprawę wyglądu oraz zmniejszenie nasilenia następujących zmarszczek: pionowych między brwiami, kurzych łapek i / lub zmarszczek poziomych czoła, widocznych przy maksymalnym uniesieniu brwi.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Długość utrzymywania się efektu jest wypadkową dawki preparatu, techniki zabiegu, ale też zależy od pacjenta.

Zwykle działanie botoksu ustępuje w ciągu 12 tygodni po wstrzyknięciu, gdy ponownie będzie utworzone połączenie pomiędzy zakończeniami nerwowymi a płytką mięśniową. Odstępy pomiędzy sesjami terapeutycznymi nie powinny być krótsze niż 3 miesiące.

Powikłania i przeciwwskazania do zabiegu

Reakcje niepożądane po zastosowaniu toksyny botulinowej występują zazwyczaj w pierwszym tygodniu i zwykle są przejściowe. Może pojawić się zlokalizowany w miejscu ostrzyknięcia krwiak, ból oraz nadwrażliwość. Miejscowe osłabienie ostrzykniętego mięśnia jest wynikiem przewidywanego działania, natomiast osłabienie siły sąsiednich mięśni jest wynikiem przeniknięcia toksyny do otoczenia.

Botoksu nie wykonujemy w przypadku ciąży i karmienia piersią, miejscowego stanu zapalnego skóry, choroby myastenia gravis, zespołu Lamberta-Eatona oraz przy nadwrażliwości na toksynę botulinową.

Botoks działa nie tylko odmładzająco. Poza działaniem przeciwzmarszczkowym, istnieją też inne wskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Ucieszą one szczególnie tych, którzy walczą o lepszy komfort życia codziennego. Toksyna botulinowa działa świetnie na nadmierne pocenie się.

Botoks przy nadpotliwości

Jednym ze wskazań w ChPL (dokumencie przeznaczonym dla lekarzy, zawierającym informacje o stosowaniu i bezpieczeństwie leku http://chpl.com.pl/index.html) jest pierwotna nadpotliwość pach.

Nadmierne pocenie związane jest z miejscową lub ogólną nadczynnością 3 milionów gruczołów ekrynowych, zlokalizowanych na niemal całej powierzchni całej skóry. Gruczoły ekrynowe są istotne w utrzymaniu prawidłowej temperatury i usuwaniu produktów przemiany materii.

Z nadmiernym poceniem mamy do czynienia gdy ilość wytwarzanego potu jest większa od standardowej i gdy sprawia pacjentowi dyskomfort czy też problem socjalny.
Jeżeli nadpotliwość jest ograniczona do określonej części ciała (najczęściej pachy, stopy, czy ręce), występuje symetrycznie, przynajmniej raz w tygodniu zdarza się epizod pocenia, pierwsze objawy pojawiają się wcześnie (przed 25. r.ż.), i mamy do czynienia z tzw. rodzinnym występowaniem, nazywamy to nadpotliwością ogniskową.
Nadpotliwość uogólniona dotyczy całego ciała. Najczęściej jest ona następstwem chorób infekcyjnych, nowotworowych oraz zaburzeń hormonalnych.

Wśród innych przyczyn nadmiernego pocenia najczęściej wymieniany jest stres emocjonalny. Rzadziej powodem jest kawa, napoje gazowane, herbata, czekolada oraz ostre przyprawy.

Zjawisko nadmiernego pocenia nie zostało wyjaśnione. Budowa czy ilość gruczołów potowych u osób dotkniętych tą dolegliwością nie różni się od gruczołów osób zdrowych. Istnieje jednak prawdopodobny związek z zaburzeniami aktywności tych gruczołów na skutek nieprawidłowej czynności układu autonomicznego, a zaburzenia te są przekazywane w genach. Sposobem medycyny estetycznej na nadpotliwość może być właśnie botoks.

lek. med. Agnieszka Lemiec

Okiem lekarza

Jak botoks hamuje pocenie?

Toksyna botulinowa działa przeciwskurczowo i hamuje wydzielanie acetylocholiny w synapsach nerwowo-mięśniowych oraz we włóknach nerwów unerwiających gruczoły potowe. Po wstrzyknięciu śródskórnym dochodzi do zatrzymania czasowego produkcji i wydzielania potu. Toksyna botulinowa zaczyna działać przeciw potliwości kilka dni od podania, a efekt utrzymuje się przez 6-8 miesięcy.

W gabinecie la estetica stykamy się często z osobistymi historiami i doświadczeniami pacjentów. Wiemy, jak nadmierna potliwość potrafi uprzykrzyć życie, zwłaszcza z perspektywy osób, których praca polega na częstym kontakcie z innymi osobami i wymaga utrzymania dobrego wizerunku. Preparaty z botuliną, które posiadamy, to jedyne leki, których działanie hamuje nadprodukcję potu i pozwala zapomnieć o problemie na ponad pół roku. Zabieg można po tym czasie oczywiście powtórzyć i cieszyć się komfortem.

Umów się na wizytę

Myślisz o zabiegu medycyny estetycznej
lub kosmetycznym? Skonsultuj się z nami!

© Copyright - la estetica | Medycyna Estetyczna Płock | lek. med. Agnieszka Lemiec