Z niepokojem oglądasz zmiany na skórze – własne lub bliskich. Zastanawiasz się, czy nie powinien ich zobaczyć dermatolog. Być może nawet czytałaś lub słyszałeś o badaniu dermatoskopem – urządzeniem do badania znamion, które pozwala na wstępną ocenę, czy pieprzyki, brodawki i przebarwienia na skórze są niegroźne, czy też powinniśmy się ich obawiać. W La Estetica, myśląc o zdrowiu i bezpieczeństwie naszych pacjentów, poszliśmy krok dalej: korzystamy z zalet wideodermoskopii, umożliwiającej nie tylko badanie znamion, ale także ich mapowanie. Dzięki temu obserwujemy, jak zachowują się przez całe lata. Używamy do tego Fotofindera Moleanalyzera Pro – nowoczesnego programu komputerowego, który analizuje i zapamiętuje znamiona na zdjęciach z kamery oraz alarmuje, jeśli podczas kolejnego badania zmieniają swój charakter bądź pojawiają się nowe, niebezpieczne. Dzięki temu umożliwia on zaawansowaną prewencję raka skóry w każdym wieku.

Jak wygląda takie badanie? Wizyta zwykle rozpoczyna się od rozmowy z dermatologiem, z którym możemy omówić wątpliwości i obawy odnośnie znamion. Następnie lekarz wykonuje serię zdjęć naszych pieprzyków, brodawek, równocześnie dokonując ich oceny wideodermoskopem zintegrowanym z komputerem. Każde kolejne badanie polega na ponownym sfotografowaniu i analizie zmian skórnych, a wyniki nowej sesji program porównuje z tymi przechowywanymi już w pamięci. Jeśli którekolwiek ze znamion zmieni swój charakter, kształt, brzeg, unaczynienie, wówczas pojawi się na monitorze pomarańczowy wskaźnik, alarmujący lekarza. Jeśli danej zmiany nie ma w archiwum, program wyświetli czerwony alarm. Dzięki temu mamy potrójną kontrolę – dermoskopu, badającego lekarza i dysponującego absolutną pamięcią programu, który szybko i dokładnie analizuje informacje. Jeśli obawiamy się raka skóry albo zwyczajnie, dbamy o swoje zdrowie, a mamy skłonność do tworzenia się pieprzyków, to wideodermoskopia jest idealnym sposobem na monitorowanie zmian i prewencję nowotworów skóry w każdym wieku.

Wideodermoskopia – nowoczesna profilaktyka nowotworów skóry 1

Jeśli na twojej skórze pojawiła się nowa asymetryczna zmiana lub stary pieprzyk zmienia kształt, swędzi, krwawi, boli, wówczas warto pomyśleć o wideodermoskopii. Jeśli masz liczne znamiona, ta metoda będzie nieocenioną pomocą w ich analizie. Jeśli w twojej rodzinie ktoś chorował na czerniaka, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się w ten sposób. Jeśli lubisz się opalać bądź uprawiasz sporty pod gołym niebem, dbaj o siebie, kontrolując regularnie znamiona. Wideodermoskopia to bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta badanie, zapewniające wysoką ochronę przed czerniakiem poprzez skuteczne identyfikowanie niebezpiecznych zmian wymagających chirurgicznej interwencji już na wczesnym etapie. Program Fotofinder działa w oparciu o kryteria ABCDE – czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, dzięki którym możemy je rozpoznać. Zdjęcia podejrzanych znamion są analizowane przez program, ale równocześnie sam lekarz może je powiększyć, obejrzeć w odpowiednich filtrach umożliwiających lepszą ocenę unaczynienia i kształtu zmiany.

Wideodermoskopia gwarantuje odróżnienie zmian barwnikowych od niebarwnikowych, a także zapewnia cyfrową dokumentację i archiwizację naszych znamion, co daje szanse na porównanie ich przy kolejnych wizytach. A co najważniejsze, zmniejsza subiektywność lekarskiej oceny, poprzez analizę znamienia w dłuższej perspektywie czasowej, kontakt z bogatą bazą danych i system konsultacji eksperckich w razie jakichkolwiek wątpliwości lekarza. Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia czerniaka nie pobieramy żadnych próbek do badania histopatologicznego, tylko wycinamy znamię w całości, nawet z marginesem bezpieczeństwa. Dopiero wówczas wysyłamy je do badania histopatologicznego, które wykluczy lub potwierdzi charakter zmiany. Jednak o tym, które znamię jest podejrzane, może zdecydować tylko lekarz dermatolog, najlepiej korzystając ze skutecznych, nowoczesnych narzędzi, takich jak wysokiej klasy dermoskop czy wideodermoskopia.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej