Jesień to doskonały czas na badanie skóry i znamion.

Po beztroskim lecie pełnym słońca nadszedł czas by sprawdzić stan swojej skóry. Umów się do specjalisty i wykonaj wideodermatoskopowy skan swojej skóry!

(Wideo)dermatoskopia polega ma oglądaniu powierzchni skóry za pomocą specjalnej kamery. Umożliwia wczesną diagnostykę czerniaka poprzez obserwację znamion i archiwizację danych pacjenta. Przy pomocy specjalnego urządzenia zmiana skórne zostaje kilkudziesięciokrotnie powiększona. Zdjęcia są zapisywane, a wykonywanie badań w odpowiednich odstępach czasowych, umożliwia porównanie i śledzenie dynamiki zmian zachodzących w strukturze wykwitu skórnego. Jest bezinwazyjna i bezbolesna. Nie ma żadnych przeciwwskazań. Wykonywane może być u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Kto powinien się badać?

Badaniu dermatoskopowemu powinien się poddać każdy przynajmniej raz w roku, najlepiej w okresie jesiennym lub zimowym. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu dwa razy w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany budzącej jakikolwiek niepokój.

Do tej grupy zalicza się m.in. osoby, które:

  • posiadają liczne znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki),
  • mają jasny fototyp skóry (karnacji), jasne włosy, oczy, liczne piegi,
  • mają skłonność do poparzeń słonecznych,
  • mają obciążający wywiad rodzinny w kierunku nowotworów skóry,
  • mają w wywiadzie stwierdzony nowotwór skóry lub nowotwór narządów wewnętrznych (np. płuca, trzustki, sutka)
  • są narażone na promieniowanie słoneczne zawodowo np. marynarze, rolnicy, pracownicy budowlani,
  • często korzystają z kąpieli słonecznych lub z solarium,
  • są w trakcie jakichkolwiek terapii obniżających odporność.

Czy wiesz, że…

Znamiona barwnikowe, nazywane popularnie pieprzykami to skupiska melanocytów. Melanocyty to komórki skóry produkujące barwnik. Znamiona mogą wyglądać różnie, mogą być płaskie, wypukłe lub brodawkowate. Mogą być wrodzone lub pojawiać się w późniejszym etapie życia. Te drugie przeważnie pojawiają się w okresie dojrzewania lub u młodych dorosłych, zwłaszcza po intensywnym opalaniu. Najbardziej podejrzane są te zmiany, które pojawiają się po 40-50 tym roku życia. Nie każda zmiana wielkości lub morfologii znamienia jest niepokojąca. Mogą one zmieniać swój wygląd i rozmiar wraz z wiekiem lub pod wpływem promieniowania UV, czasem pod wpływem urazu.

Znamiona skórne, które powinny Cię zaniepokoić 1

Czerniak nie zawsze jest czarny

Czy wiesz, że czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych i jest najbardziej złośliwym nowotworem skóry. Częstość występowania czerniaka gwałtownie wzrasta w ostatnich latach. Dotyczy osób coraz młodszych.

Na szczęście wczesne zdiagnozowanie umożliwia całkowite wyleczenie u ok. 90% chorych. Niestety statystyki te nie wyglądają tak pomyślnie, gdy czerniak wykryty jest za późno! Ważne jest, żeby wychwycić ewentualną podejrzaną zmianę skórną we wczesnym stadium, kiedy rokowanie jest najbardziej pomyślne. W tak zwanym cienkim czerniaku (<1mm grubości) do wyleczenia wystarcza samo wycięcie zmiany z odpowiednim marginesem.

Czerniak nie musi być czarny! Czerniak może też być bezbarwnikowy, manifestujący się jako różowy guzek lub plama. Może też kryć się pod postacią niebieskiego, szarego czy czerwonego guzka. Co ciekawe czerniak może też rozwinąć się u osoby, która nie posiada znamion! Czerniak rozwija się na podłożu skóry uszkodzonej słońcem, poddanej długotrwałemu działaniu szkodliwych, kancerogennych promieni UV.

Wiele korzyści

Brązowa plama na Twoim ciele może być nie tylko znamieniem czy czerniakiem. Jest wiele wykwitów znanych dermatologom, które należy uwzględniać w diagnostyce różnicowej. Wideodermatoskopia jest niezwykle pomocne przy wykrywaniu także innych nowotworów skóry jak np. rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy. Przychodzi także z pomocą rozpoznawaniu wielu innych chorób skóry nienowotworowych.

Nie zwlekaj

Upewnij się, że zmiany na Twoim ciele są niegroźne i jesteś bezpieczna(y). Nie zapominaj również o samobadaniu. Zgodnie z dermatologiczny ABECADŁEM kontroluj swoją skórę regularnie i reaguj szybko na widoczne objawy nowotworów skóry udając się jak najszybciej do specjalisty.

O samobadaniu znamion i zasadzie ABCD(E) – w następnym poście.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej