Zabiegi medycyny estetycznej to nadal zabiegi medyczne, a to oznacza, że każdy wiąże się z pewnym ryzykiem. Nawet jeżeli trwa pięć minut i należy do bezbolesnych. Każda ingerencja w ciało wiąże się z niebezpieczeństwem powstania powikłań. Każda substancja wprowadzana do organizmu może wywołać groźne dla zdrowia skutki. Dlatego minimalizujmy ryzyko wybierając dobry gabinet (tu przeczytasz więcej o zasadach wyboru gabinetu medycyny estetycznej). A decydując się na godnego zaufania lekarza, słuchajmy uważnie jego zaleceń. To niewiedza rodzi powikłania – niewiedza o tym, czego unikać przed zabiegiem i o co zadbać po zabiegu. Jeżeli coś dla nas jest niejasne, pytajmy, pytajmy i jeszcze raz pytajmy. To, czy zabieg będzie należał do udanych, zależy nie tylko od kompetencji lekarza, ale również od dobrej współpracy ze strony pacjenta.

Pamiętaj:

  • Jeżeli wybierasz się na zabieg laserowy, zadbaj, żeby skóra nie była opalona (solarium, krem samoopalający i wakacyjna opalenizna są tak samo przeciwwskazane). W połączeniu z laserem mogą zaowocować przebarwieniami skóry. Zrezygnuj również z nakładania kremów i balsamów w dniu zabiegu, gdyż mogą one spowodować reakcję alergiczną.
  • Jeżeli przyjmujesz leki lub pijasz herbaty ziołowe, koniecznie powiedz o tym lekarzowi, a także sama zadbaj o swoje bezpieczeństwo i sprawdź, czy nie znajdują się one na liście preparatów światłouczulających – wtedy powinnaś je odstawić na dwa tygodnie przed zabiegiem.
  • Jeżeli chorujesz na chorobę przewlekłą, przyjmujesz leki, masz konkretne problemy medyczne (np. bielactwo czy atopia) dopytaj lekarza, czy twoja choroba nie jest przeciwwskazaniem do wykonania danego zabiegu; zawsze informuj o swoim problemie zdrowotnym podczas wywiadu lekarskiego.
  • Jeśli wybierasz się na peeling (nawet jesienią), warto dopytać, czy zabieg złuszczający nie będzie wymagał rezygnacji z weekendowego wypadku w góry czy nad morze. Skóra może wymagać w tym czasie szczególnej ochrony, a ekspozycja na słońce może spowodować niepożądane efekty.
  • Jeżeli wybierasz się na zabieg iniekcyjny, pamiętaj, że każda taka ingerencja w ciało może spowodować krwiaka; nawet do dwóch tygodni po zabiegu może się utrzymywać obrzęk lub siniak (fioletowy, różowy, żółty), dlatego jeśli chcesz uniknąć kłopotliwej ozdoby na twarzy czy szyi w trakcie ważnej dla ciebie imprezy, uroczystości, zaplanuj wizytę w gabinecie medycyny estetycznej odpowiednio wcześniej (co najmniej dwa tygodnie przed).
Zabiegi estetyczne – jak uniknąć powikłań? 1
Zabiegi estetyczne – jak uniknąć powikłań? 2

Mleko się rozlało, czyli…

zapomniałaś, pomyliłaś się, nie powiedziałaś lekarzowi czegoś ważnego. Jesteśmy ludźmi, więc każdemu z nas się to może zdarzyć. Zamiast wymarzonego efektu jest klapa, nowy problem. Być może zawinił lekarz, nie dobrał idealnej dawki preparatu czy intensywności zabiegów – to też się zdarza. Bądź też nasz organizm zareagował nietypowo. Co robić?

Czasem liczy się czas – powikłania można podzielić na te, które wymagają natychmiastowej interwencji oraz te, z którymi możemy chwilkę poczekać. Jednak to lekarz powinien ocenić, do której kategorii należy nasz kłopot. Czasem wystarczy konsultacja i porada telefoniczna, niekiedy trzeba reagować natychmiast, wrócić do gabinetu lub nawet udać się do szpitala (np. silne reakcje alergiczne).

Co powinno nas zaniepokoić?

  • Jeżeli po zabiegu laserowym długo utrzymuje się obrzęk lub zaczerwienienie skonsultuj to ze swoim lekarzem. Zmiana zabarwienia skóry lub nasilający się obrzęk mogą wymagać pilnej kontroli.
  • Jeżeli po zabiegu z kwasem hialuronowym utrzymuje się obrzęk, zaczerwienienie, a lekarz nie uprzedził, że tak może być, koniecznie skontaktuj się z gabinetem. Możesz mieć reakcję alergiczną.
  • Jeżeli po podaniu kwasu hialuronowego pojawią się nierówności, widoczne grudki, porozmawiaj ze swoim lekarzem – z pewnością znajdzie sposób na ich usunięcie.
  • Jeżeli po zabiegu iniekcyjnym pojawi się krwiak, siniak, nie panikuj – to częste powikłanie. Gdy jednak nie ustąpi do 7 dni lub się powiększa, wówczas koniecznie skontaktuj się ze swoim gabinetem.
  • Jeżeli po zabiegach mezoterapii czy mezoliftu pojawią się grudki (tzw. depozyty), nie ma powodu do niepokoju -powinny wchłonąć się w ciągu 2-3 dni. To standardowa reakcja.

Najważniejsza zasada

– nie jesteś zadowolona z efektu, wróć do lekarza, który prowadził zabieg. Wyjaśnij, co cię niepokoi lub czego oczekiwałaś. Jeśli wybrałaś dobry gabinet, na pewno znajdziecie rozwiązanie. Szukanie pomocy u kolejnych lekarzy, którzy nie wiedzą, jakie preparaty lub urządzenia zostały zastosowane, może tylko pogłębić problem. Medycyna estetyczna do dyscyplina, która opiera się na wzajemnym zaufaniu – pacjenta i lekarza.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej