Piękne, gęste i zdrowe włosy są dla każdego z nas, bez względu na płeć, atrybutem atrakcyjności. Ładne i zadbane to także oznaka zdrowia, siły i młodości. Zły stan włosów, w tym nadmierne wypadanie generuje niepokój i złe samopoczucie a nawet może doprowadzić do depresji. Z tego względu łysienie może być dla wielu bardzo stresującym oraz stygmatyzującym problemem.

Co to jest łysienie?

Łysienie to w najprostszym ujęciu zaburzenie równowagi pomiędzy ilością włosów rosnących a wypadających. Jest problemem, który dotyka bardzo wielu osób, niezależnie od wieku i płci. Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele – może to być np. brak niektórych witamin i mikroelementów w diecie, stosowane leki, nieprawidłowa czynność tarczycy czy zaburzenia gospodarki hormonalnej. Czasem nawet takie sytuacje jak nadmierny stres oraz okres poporodowy mogą doprowadzić do wzmożonej utraty włosów. W większości przypadków łysienie jest procesem odwracalnym – jest to tak zwane łysienie niebliznowaciejące, gdy mieszki włosowe są zachowane. W drugim typie łysienia, na szczęście o wiele rzadszym, w wyniku trwałego zniszczenia mieszków – odrost włosów jest niemożliwy.

Do najczęstszych typów łysienia zaliczamy m.in. łysienia androgenowe, które dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, chociaż tych pierwszych dotyka w zdecydowanie większym stopniu. U mężczyzn utrata włosów rozpoczyna się od tzw. okolicy czołowo – skroniowej, a u kobiet początkowe przerzedzenia tworzą się na środku głowy. Głównym winowajcą jest dihydrotestosteron, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie mieszków i cykl włosowy. Warto wspomnieć również o łysieniu telogenowym, które dotyka znaczny odsetek populacji. U jego podłoża leży wiele czynników, które powodują. że większość jedno-czasowo włosów przechodzi w fazę spoczynku, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadnięcia. Rzadziej występującym typem jest łysienie plackowate, którego przyczyną są zaburzenia układu autoimmunologicznego. Objawia się nagłym pojawieniem się ognisk wyłysienia, ale w większości przypadków, przy pomocy odpowiednio dobranej terapii udaje się uzyskać odrost włosów.
Zanim podejmie się próby leczenia łysienia warto skonsultować się z dermatologiem, który na podstawie badania, dokładnie zebranego wywiadu i zleconych dodatkowych badań zdiagnozuje leżący u podstawy problem i dobierze odpowiednie leczenie i zabiegi.

Jakimi metodami dysponuje współczesna medycyna w walce z łysieniem i poprawą kondycji włosów?

  • Zabieg przy użyciu komórek macierzystych GCF Harmony

To krok w przód od zwykłego osocza bogatopłytkowego. Jest to nowoczesna metoda, która wykorzystuje naturalne możliwości odnowy i bazuje na własnym potencjale regeneracyjnym organizmu. Zabieg polega na pobraniu krwi od pacjenta, którą następnie za pomocą specjalnego separatora komórkowego rozdzielamy na poszczególne frakcje. W powstałych warstwach znajdują się drogocenne komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu. Kolejnym etapem jest ich wstrzyknięcie na odpowiednią głębokość skóry, gdzie zadziałają odżywczo i stymulująco na brodawkę włosa.

  • Dr. Cyj Hair Filler

Jest to nowa metoda pomagająca zatrzymać problem wypadających włosów. Unikalna formuła składająca się z siedmiu peptydów i kwasu hialuronowego. Jest to także świetny zabieg pielęgnacyjny dla każdego, kto chce pogrubić i zagęścić włosy, by były zdrowsze i pełne blasku.

Zabieg ten wspomaga krążenie krwi i odżywia mieszki włosowe. Ten zestaw składników czynnych sprawia, że włosy stają się wzmocnione. Na ogół stosuje się serię 4 zabiegów co 2 tygodnie.

  • Mezoterapia

Przy pomocy cienkiej igły wstrzykuje się w obrębie owłosionej skóry głowy różnorodne witaminy i mikroelementy oraz tak zwane peptydy biomimetyczne, które synergistycznie współdziałają ze sobą. Dzięki wyjątkowym połaczeniom składników w odpowiednich stężeniach i proporcjach włosy stają się widocznie gęstsze, a skóra głowy nawilżona.

Aby osiągnąć pożądany rezultat zabieg wykonujemy w cyklach, najczęściej co 2 – 4 tygodnie.

Nadmierne wypadanie włosów: przyczyny i leczenie 1
  • Karboksyterapia

W tym przypadku zabieg przeprowadzamy specjalnym aparatem. Główną rolę w działaniu odgrywa dwutlenek węgla podany śródskórnie. Działa on na poziomie mikrokrążenia, powodując rozszerzenie drobnych naczyń i w ten sposób zwiększa przepływ krwi, co wiąże się z lepszym odżywieniem mieszków włosowych.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej