Blog

W czasach nie do poznania

By 1 maja 2020 No Comments
W czasach nie do poznania 1

Czas epidemii zmienił całkowicie kalendarz zabiegów w gabinecie. Zawsze o tej porze roku okładki gazet czy fora internetowe licytowały się propozycjami zabiegów, które pozbawią twarz zmarszczek ,a ciało uwolnią od lokalnych depozytów tkanki tłuszczowej czy pozwolą wygrać z cellulitem.Wszak to WIOSNA kojarzona przede wszystkim z młodością.

Dlatego i u nas dzisiaj o maseczkach i o dłoniach.

Myśląc o obowiązku noszenia maseczek z pewnością niejedna z nas myślała o tym, jak na to zareaguje skóra na twarzy. Czy osłonięta część twarzy wymaga specjalnej pielęgnacji? W tym temacie poprosiliśmy o opinie panią profesor Wioletty Barańskiej- Rybak, spec. dermatologa.

„Od kilku dni noszenie maseczek w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Noszenie maseczek ochronnych z pewnością nie zwalnia z konieczności właściwej pielęgnacji i ochrony przeciwsłonecznej . Codziennie rano należy umyć twarz letnią wodą a wieczorem żelem, olejkiem czy emulsją i zastosować tonik, aby zapewnić odpowiednie pH skóry. Następnie nałożyć odpowiednie dla rodzaju skóry serum bogate w składniki pielęgnacyjne i odżywcze, a bezpośrednio po serum krem nawilżający, który wzmaga działanie składników zawartych w serum i uszczelnia lipidy naskórkowe zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia. Kolejny krok to krem z filtrem SPF50+ ( maseczka nie chroni przed promieniowaniem UV). Niewątpliwie kobiety mające skórę tłustą, skłonną do trądziku muszą liczyć się z pogorszeniem stanu skóry – nasileniem łojotoku i zaostrzeniem trądziku. Powinny one stosować kosmetyki regulujące produkcję sebum i zapobiegające zaskórnikom, zawierające kwas migdałowy, salicylowy czy azelainowy oraz retinoidy. Z kolei właścicielki skóry suchej i wrażliwości mogą odczuwać dyskomfort związany z mechanicznym drażnieniem skóry przez maseczkę. Dlatego też dobre nawilżenie skóry przy pomocy preparatów bogatych w ceramidy, pantenol czy kwas hialuronowy będzie miało działanie ochronne. Rozsądnym byłoby zrezygnowanie z makijażu gdyż pod okluzją którą stwarza maseczka ochronna łatwiej o rozwój tzw. Trądziku kosmetycznego, nie mówiąc o tym, że część misternie wykonanego makijażu zostanie na wewnętrznej stronie maseczki.”

W punktach rady dla wszystkich zamaskowanych pań, to

  • myjemy twarz przed założeniem i po zdjęciu maski;
  • stosujemy krem nawilżający;
  • rezygnujemy z makijażu.

Oprócz maseczek i pytań o skórę twarzy pod maseczką,narzekamy na ręce, których skóra jest przesuszona , podrażniona, z powodu częstego mycia i ciągłej dezynfekcji. Nadmierny kontakt z wodą i silnie odtłuszczające mydła to bezpośrednia przyczyna dyskomfortu w postaci szorstkości,nadmiernego napięcia czy pomarszczenia nawet u osób zdrowych. Dochodzi bowiem do zaburzenia w nawilżeniu najbardziej zewnętrznej struktury jaką jest warstwa rogowa naskórka. Oczywiście pamiętajmy,że suchość skóry jest też objawem w wielu jednostkach chorobowych.

Jaka jest metoda pozbycia się suchej skóry dłoni?

Zawsze, bez względu na przyczynę skuteczna pielęgnacja to regularne stosowanie emolientów, które zawierają substancje poprawiające nawodnienie warstwy rogowej (mocznik, gliceryna) czy substancje chroniące przed utratą wody,zmniejszające tzw.TEWL, np oleje mineralne.

Podsumowując,wszyscy teraz pamiętamy o maseczkach i dezynfekcji rąk, ale już o systematycznym stosowaniu kremu do rąk czy właściwej pielęgnacji zakrytej maską twarzy przypominamy sobie gdy pojawia się problem czy to w postaci suchej skóry czy nasilonego łojotoku.