Proces starzenia się skóry jest procesem naturalnym i nieuchronnym. Wynika z tego, że z wiekiem zmniejsza się biologiczna aktywność komórek, a procesy regeneracji spowalniają.

Czynniki, które na to wpływają:

 • upływający czas
 • czynniki genetyczne
 • czynniki środowiskowe: promieniowanie UV, palenie papierosów, złe odżywianie, zanieczyszczenie środowiska

Pierwsze oznaki starzenia się skóry

 • zwiększona suchość,
 • utrata jędrności i elastyczności, spowodowane odwodnieniem,
 • naskórek staje się cieńszy i szorski, ponieważ keratynocyty (komórki naskórka) namnażają się w zwolnionym tempie,
 • pojawiają się drobne zmarszczki, w pierwszej kolejności w okolicy kącików oczu i wokół ust, (jako efekt zmniejszenia podskórnej tkanki tłuszczowej, zmian zachodzących w mięśniach mimicznych czy działania grawitacji),
 • pojawiają się liczne, nowe brązowe plamy i przebarwienia, które powstają na skutek nierównomiernego wydzielania melaniny (grupy pigmentów),
 • mogą pojawiać się nowe zmiany skórne np. brodawki, będące wynikiem przerostu gruczołów łojowych.
Starzenie, fotostarzenie i fotoodmładzanie 1
Ten mężczyzna przez 28 lat rozwoził mleko vanem. Lewa strona jego twarzy ze względu na ciągły kontakt ze słońcem jest wyraźnie starsza.

Źródło: http://kobietyimedycyna.pl/index.php/z-czasem-skora-wiotczeje/

Starzenie, a fotostarzenie

Fotostarzenie skóry jest pojęciem znacznie węższym i bardziej szczegółowym w porównaniu do starzenia się skóry w ogóle. Jest to przedwczesne starzenie się skóry wystawianej na długotrwałe i powtarzające się działanie promieniowania słonecznego.

Ten rodzaj promieniowania wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na tkankę łączną skóry. Gromadzą się w niej nieprawidłowe włókna elastynowe, a włókna kolagenowe ulegają zniszczeniu.

Objawy fotostarzenia:

 • zmarszczki,
 • naczynka (teleangiektazje)
 • bruzdy
 • przebarwienia

Zmiany te pojawiają się najszybciej i są najbardziej widoczne na odsłoniętych powierzchniach skóry tj. twarz, szyja, grzbiet dłoni.

Fotoodmładzanie – skuteczna walka z fotostarzeniem

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny możemy sięgnąć po zabiegi, dzięki którym uda nam się spowolnić proces starzenia i fotostarzenia się skóry. Takim zabiegiem, poza popularnymi toksyną botulinową, mezoterapią igłową czy peelingami chemicznymi, jest fotoodmładzanie.

Fotoodmładzanie to odmładzanie za pomocą światła lasera. Laser stymuluje regenerację skóry i usuwa powstałe, w wyniku starzenia się zmiany.

Starzenie, fotostarzenie i fotoodmładzanie 2

Fotoodmładzanie ablacyjne i nieablacyjne

Fotoodmładzanie fotoodmładzaniu nierówne. Może być fotoodmładzanie :

 • ablacyjne (z kontrolowanymi uszkodzeniem),
 • nieablacyjne (bez uszkodzenia skóry).

Fotoodmładzanie ablacyjne to najczęściej laser frakcyjny. Działa punktowo, przez co nie „uszkodzeniom” ulegają tylko wybrane partie skóry. Rekonwalescencja po zabiegu jest krótka. Ryzyko powikłań jest niewielkie (lasery ablacyjne- CO2 i Er:Yag).

Fotoodmładzanie nieablacyjne nie wywołuje uszkodzeń naskórka. Główną zaletą tej terapii jest przebudowa w obrębie skóry właściwej i poprawa jej struktury. Dodatkowo ciepło ma pozytywny wpływ na pobudzenie fibroblastów do tworzenie nowych włókien kolagenowych. Do popularnych laserów nieablacyjnych należą:

 • laser neodymowo-jagowy (Nd:YAG), szczególnie polecany w usuwaniu zmian naczyniowych, drobnych zmarszczek i wygładzeniu nierównej powierzchni skóry.
 • dodatkowym urządzeniem nieablacyjnego źródła światła jest IPL (ang. Intense Pulse Light).

Podczas zabiegu naświetla się i rozgrzewa skórę intensywnym pulsującym światłem o niskiej energii. Dzięki tej najnowszej technologii wiązki światła mogą docierać na różną głębokość skóry i działać wielokierunkowo – z jednej strony pobudzać syntezę kolagenu, co zwiększy napięcie skóry, a z drugiej likwidować wszelkie plamy i przebarwienia, zredukować drobne zmarszczki lub zaczerwienienia. Aby uzyskać maksymalny efekt metody należy się poddać serii kilku zabiegów, które lekarz dobiera indywidualnie dla danego pacjenta.

Starzenie i fotostarzenie się skóry to procesy długofalowe, których nikt nie uniknie. Jednak dzięki osiągnięciom nauki możemy je skutecznie opóźniać i przyhamować.

Zabiegi fotoodmłodzenia przyniosą korzystne efekty, ale z pewnością nie zatrzymają procesu starzenia.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej