Blog

SERUM, PŁYN MICELARNY, TONIK – 3 kroki do właściwej pielęgnacji

By 8 kwietnia 2019 No Comments
pielęgnacja twarzy

Trzy słowa kojarzące się z codzienną pielęgnacją twarzy. Co to jest serum? Czy ja powinnam je stosować ? Czy codzienne rytuały zawsze uwzględniają płyn micelarny i tonik?

Te pytania często padają w gabinecie podczas omawiania pielęgnacji skóry twarzy.

Zacznijmy od początku.

Czym jest SERUM?

Pierwotnie słowo ,,serum” oznaczało surowicę krwi. Obecnie to kosmetyk z działu pielęgnacja skóry. Od kremu różni się zawartością silnie skoncentrowanych substancji aktywnych i płynną konsystencją.

Jeżeli formuła jest odpowiednio sporządzona, serum rozjaśni zmiany pigmentacyjne, wyrówna koloryt skóry, zabezpieczy przed podrażnieniami, pomoże w walce ze zmarszczkami czy głęboko nawilży.

Jak i kiedy używamy serum?

Można potraktować je jako kurację, gdy skóra potrzebuje wzmożonej i bogatej pielęgnacji.

Aplikujemy, w zależności od wskazań, na noc lub na dzień, codziennie lub przez określony czas. Serum nakładamy zawsze pod krem, bo jego rzadka konsystencja nie zapewnia skórze odpowiedniej ochrony. Wybierajmy opakowanie, które umożliwia aplikację bezpośrednio na skórę. I pamiętajmy, że dobre serum kosztuje.

Po co PŁYN MICELARNY?

To wodny roztwór kosmetyczny, służący do demakijażu skóry twarzy. Posiada lekką formułę zawierającą micele, które niczym magnes przyciągają sebum i zabrudzenia powstałe na twarzy. Pozwala w prosty sposób usunąć makijaż, a także inne zanieczyszczenia jak pot czy kurz. Płyn nalewamy na wacik kosmetyczny, pocieramy delikatnie twarz pozwalając by płyn pochłonął całe zanieczyszczenia. Możliwość oczyszczenia twarzy bez użycia wody sprawia, że płyn micelarny świetnie sprawdzi się w podróży, ale również u osób, które po umyciu skóru żelem czują efekt napięcia i ściągnięcia.

Kiedy TONIK?

Używanie toniku może się wydawać zbędne. Po co – przecież skóra została już oczyszczona? Tonik nie jest jednak produktem do demakijażu, dlatego nie powinien być stosowany zamiast płynu micelarnego. Po pierwsze – jego główną i podstawową funkcją jest wyrównanie pH skóry, które jest zaburzone po kontakcie z wodą i preparatami do demakijażu. Po drugie – tonik pomaga usuwać resztki martwego naskórka. Dzięki temu nałożone później kosmetyki wchłaniają się szybciej, a składniki odżywcze są lepiej absorbowane.

.

Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie skóry ? Najefektywniejsza metoda to  oczyszczanie dwuetapowe.

Krok pierwszy – olejek do demakijażu, który rozpuści substancje tłuste znajdujące się na powierzchni skóry (np. podkład).

Krok drugi –  całość zmywamy wodą i ponownie odpowiednio dobranym żelem.

I warto posłuchać wskazówek Coco Chanel, że demakijaż powinien zajmować nam tyle czasu co makijaż.