W gabinecie medycyny estetycznej często spotykamy się z problemem różnego rodzaju blizn. Często jest to defekt jedynie estetyczny, ale w wielu przypadkach stanowi dla lekarzy również wyzwanie lecznicze. Najczęściej pacjenci zgłaszają się z bliznami potrądzikowymi oraz rzadziej z bliznami pourazowymi i pooperacyjnymi. Jednak proces gojenia i powstawania blizn jest podobny. W pierwszym etapie następuje napływ komórek zapalnych i pierwotne przygotowanie rany, następnie w okresie proliferacji obserwujemy wzmożoną produkcję fibroblastów i ziarniny. Natomiast ostatni etap, tzw. gojenia polega na przebudowie i dojrzewaniu blizny i może trwać nawet kilka miesięcy. W zapobieganiu najważniejsze jest, aby rozpocząć wszelkiego rodzaju zabiegi odpowiednio wcześnie, czyli właściwie zaraz po wygojeniu ran i zdjęciu szwów. Wśród blizn możemy wyróżnić kilka rodzajów: najczęściej spotykane blizny zwykłe, przybierające kolor skóry, zwykle nie wymagają leczenia, blizny przerosłe – w których w procesie nieprawidłowego gojenia dochodzi do nadmiernej produkcji kolagenu oraz blizny zanikowe – powstające z kolei w wyniku wytworzenia niewystarczającej ilości kolagenu.

Jedną z nowoczesnych metod, umożliwiających spłycenie i w efekcie lepszy wygląd blizn jest laseroterapia. Metodą z wyboru jest laser frakcyjny CO2, który znajduje szczególne zastosowanie w redukcji blizn potrądzikowych. Jego działanie polega na uszkodzeniu zarówno mechanicznym jak i termicznym naskórka oraz skóry, co jest impulsem do intensywnych procesów regeneracji i odbudowy skóry oraz produkcji nowych włókien kolagenowych.

Rodzaje blizn i ich leczenie 1

W terapii blizn stosuje się lasery ablacyjne, których działanie związane jest z wytworzeniem wysokiej temperatury w tkankach i denaturacją kolagenu, co wpływa najlepiej na zmniejszenie twardości i spoistości blizn. Natomiast lasery nieablacyjne zmieniają niepożądany kolor blizn. Metoda ta nie wymaga tak długiego okresu rekonwalescencji jak wspomniane wcześniej lasery ablacyjne, ponieważ nie wiąże się z uszkodzeniami w obrębie naskórka, a jedynie polega na termicznej aktywacji fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych. Złotym standardem są urządzenia wykorzystujące technologię frakcyjnej fototermolizy, potocznie nazywane laserami frakcyjnymi. W naszym gabinecie korzystamy z lasera frakcyjnego ablacyjnego Co2 o długości fali 10600 nm, gdyż przy bardzo dobrej skuteczności cechuje się niewielkim odsetkiem działań niepożądanych. Zwykle konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji zabiegowych, aby osiągnąć optymalny efekt estetyczny. Plan leczenia lekarz dobiera indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Równie skuteczną i jednocześnie mniej inwazyjną metodą są peelingi chemiczne, często stosowane z zabiegiem mikro nakłuwania Dermapenem. Podstawą powodzenia metody jest dobranie odpowiedniego preparatu w odpowiednim stężeniu. Bardzo korzystne efekty osiągamy po zabiegu z kwasem trójchlorooctowym. Już po kilku sesjach część blizn znacznie się spłyca i nie wymaga zastosowania kolejnych etapów leczniczych. Dzięki unikalnemu połączeniu osiągamy synergizm działania i sumowanie efektów obydwu metod, co pozwala nie tylko na usunięcie blizn, ale również odmładza wygląd skóry. Zabieg Dermapen polega na nakłuciach z odpowiednią prędkością 12 tytanowymi igłami na określoną głębokość. Dzięki takiej serii mikro nakłuć stymuluje naturalne procesy regeneracji poprzez rozbicie zwłóknień i pobudzenie syntezy kolagenu oraz ułatwia penetrację substancji aktywnych wgłąb skóry. Spektakularne efekty widzimy już po jednym zabiegu, a redukcja widoczności blizn do 30% jest obserwowana po 2 zabiegach w 4-tygodniowych odstępach.

Rodzaje blizn i ich leczenie 2

Toksyna botulinowa, znana głównie z wygładzania zmarszczek, znalazła również zastosowanie w niwelowaniu blizn, głownie w przypadku blizn przerostowych. Już na etapie samego wstrzyknięcia następuje rozerwanie zrostów, a w kolejnym etapie działanie rozluźniające mięśnie powoduje spłycenie i wypełnienie blizn. Ponieważ efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się przez około 6 – 12 miesięcy, zabieg należy powtarzać w podobnych odstępach czasu.

W leczeniu blizn przerosłych lekarze często stosują glikokortykosteroidy. Leki te hamują proliferację fibroblastów oraz syntezę kolagenu, co w efekcie prowadzi do zmiękczenia i spłycenia blizny. Najczęściej stosowanym w tym przypadku preparatem jest triamcinolon, który podawany jest śródskórnie raz na 3 – 6 tygodni do momentu osiągnięcia poprawy. Aktualnie prowadzone są bardzo obiecujące badania na temat terapii łączonej z użyciem lasera frakcyjnego CO2 i miejscowych iniekcje sterydów w leczeniu blizn atroficznych, czyli zanikowych, powstających gdy w procesie gojenia występuje niewystarczająca produkcja kolagenu i elastyny oraz hipertroficznych, gdzy z kolei produkcja kolagenu jest kilkukrotnie większa niż w zdrowej tkance.

Rzadziej stosowaną metodą są tzw. nacięcia podskórne blizn, ale szczególnie skuteczną w leczeniu blizn z zagłębieniami. W tym przypadku często występują silne zrosty pomiędzy zmianami a tkankami otaczającymi. Technika polega na wprowadzeniu specjalnej igły i następnie poziomym uwolnieniu zrostów. Dodatkowo taki zabieg stymuluje procesy naprawcze i regeneracyjne, co sprzyja syntezie nowych włókien
kolagenowych. Ponadto jest też możliwa technika łącząca tzw. podcięcia z laserem nieablacyjnym, jakim jest np. laser Nd: YAG. Wskazane jest wykonanie serii zabiegów w odstępie 2-tygodniowym, co znacznie poprawia efekt końcowy.

Wśród pacjentów bardzo popularne są również maści, kremy, żele czy gotowe opatrunki zawierające silikon. Nie do końca znany jest sposób, w jaki działają te preparaty, ale istnieje wiele doniesień świadczących o ich skuteczności.

Najlepsze efekty uzyskujemy najczęściej stosując kilka metod terapeutycznych. Ważne jest, aby sposoby terapii były dobrane przez lekarza indywidualnie do danego pacjenta.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej