Blog

Retinol – co to jest, jak działa. Sprawdźcie, co powinniście o nim wiedzieć

By 10 października 2019 No Comments
retinol

Retinol to czynna postać witaminy A, pochodna beta-karotenu o niezwykle wielokierunkowym działaniu. Jego unikatowość wykorzystuje się w wielu problemach dermatologicznych. Będąc jednym z najlepiej przebadanych preparatów kosmetycznych, jest szeroko stosowany w dermatologii i kosmetologii oraz w medycynie estetycznej i anti-aging. Jest bardzo często używany w celu zmniejszania i spłycenia głębokości zmarszczek, wyrównania kolorytu i struktury skóry. Ma właściwości odmładzające i jest na szeroką skalę stosowany w walce ze starzeniem, dlatego bywa nazywany „witaminą młodości”.

W jakim mechanizmie działa retinol?

Lek ten działa na kilku poziomach. Po pierwsze wpływa na naskórek, przyspieszając naturalny proces odnowy, w którym nieprawidłowe i stare komórki naskórka są usuwane i zastępowane nowymi. Dzięki temu temu naskórek staje się cieńszy, warstwa rogowa zredukowana, a skóra gładka w dotyku.

Po drugie działa na głębsze warstwy skóry, gdzie poprzez stymulację wzrostu fibroblastów, czyli głównych komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, zwiększa gęstość i spoistość skóry. Pozwala to na odbudowę objętości i zmniejszenie wiotkości, a także zapewnia odżywienie i odpowiednie nawilżenie. Wszystko to sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne, skóra wygląda młodziej i zdrowiej. Ponadto zwiększa przepływ krwi, spowalniając tym samym proces starzenia.

Retinol reguluje także pigmentacje poprzez zmniejszenie liczby melanosmów, co powoduje, że przebarwienia na powierzchni stają się mniej widoczne. Stosowany jest w celu zmniejszenia intensywność przebarwień takich jak: plamy soczewicowate, melasma, plamy pociążowe, przebarwienia pozapalne i posłoneczne.

Pochodne witaminy A są lubianymi składnikami wielu preparatów przeciwtrądzikowych, co wynika z ich normalizującego działania. Regulują ilość wydzielanego łoju, zmniejszają przetłuszczanie, odblokowują i zwężają pory oraz hamują tendencję do tworzenia się zaskórników.

Retinol - co to jest, jak działa. Sprawdźcie, co powinniście o nim wiedzieć 1Retinol jest naturalnym przeciwutleniaczem. Naprawia szkody spowodowane przez wolne rodniki, które z kolei tworzą się w skórze podczas ekspozycji na promieniowanie UV, dym papierosowy, wszechobecne zanieczyszczenia środowiska, pestycydy i metale ciężkie. Wolne rodniki uszkadzają DNA, błony komórkowe, a także białka wchodzące w skład enzymów, zaburzając tym samym naturalną równowagę organizmu.

Co warto wiedzieć podczas terapii retinolem?

Retinol ma niewiele działań ubocznych. Jednak może powodować nieznaczne objawy takie jak: przejściowy rumień, pieczenie, mrowienie, swędzenie lub uczucie palenia. Działaniem niepożądanym, wpisanym w sam mechanizm działania leku, jest intensywne złuszczanie. Z tego względu nie należy rozpoczynać kuracji od codziennego stosowania tylko aplikacji kilka dni w tygodniu. W przypadku nasilonego i trwającego dłużej podrażnienia skóry należy zredukować stosowanie stosownie do tolerancji skóry lub w rzadkich przypadkach zaprzestać używania.

Ze względu na możliwe reakcje fotouczulające, należy unikać kontaktu z promieniowaniem UV a w trakcie terapii obowiązkowo stosować kremy z filtrem. Z tego samego powodu najlepiej, gdy preparaty z retinolem stosuje się na noc.

Co jest bardzo ważne, produkty z retinolem nie mogą być stosowana przez kobiety w ciąży.

A.D&M.R