Zaburzenia barwnikowe skóry to bardzo zróżnicowany problem, dotykający coraz więcej osób, zarówno młodych jak i tych w starszym wieku. Z tego względu każdy pacjent wymaga wnikliwej oceny internistycznej, szczególnie endokrynologicznej oraz kobiety – ginekologicznej. Powstawanie przebarwień może być wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, stosowania doustnej antykoncepcji, a także może być związane z okresem menopauzy czy ciąży. Również szereg chorób prowadzi do zauważalnych zaburzeń pigmentacji, a do najczęstszych z nich należą: choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy lub nadczynność tarczycy. Szukając przyczyny przebarwień nie można pominąć aspektu związanego ze stosowaniem niektórych leków, kosmetyków czy mydeł, w których składzie znajdują się substancje fotoalergizujące czy fototoksyczne. Ponadto styl życia i praca mają wpływa na to jak wygląda nasza skóra.

Przebarwienia to plamy położone na poziomie skóry, które odróżniają się od otoczenia ciemniejszym zabarwieniem. Istotą tego problemu jest gromadzenie się barwnika tzw. melaniny na określonym obszarze skóry, który wynika ze zwiększonej produkcji, zaburzeń w rozkładzie lub ze zwiększonej koncentracji melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę. Przebarwienia dzielimy na 3 rodzaje: naskórkowe, dotyczące skóry właściwej oraz mieszane skórno-naskórkowe. Najbardziej powierzchowne są przebarwienia naskórkowe i mają zazwyczaj ciemnobrązowy kolor, natomiast te głębokie w skórze właściwej mają odcień jasnobrunatny lub popielatoszary. Głębokość umiejscowienia barwnika ma istotne znaczenie, ponieważ determinuje wybór metody leczenia i decyduje o powodzeniu zastosowanej terapii. Do najczęstszych zaburzeń barwnikowych zaliczanych do przebarwień należą: ostuda, plamy soczewicowate i przebarwienia pozapalne.

Obecnie na rynku usług medycyny estetycznej znanych jest wiele metod leczenia przebarwień. W zależności od etiologii schorzenia, stanu skóry oraz indywidualnej oceny klinicznej odpowiednią metodę wybiera lekarz. Do najbardziej popularnych i jednocześnie najmniej inwazyjnych sposobów na pozbycie się przebarwień należą peelingi chemiczne, czyli zabiegi aplikacji jednej lub kilku substancji chemicznych powodujących złuszczanie i odnowę naskórka oraz skóry właściwej. W wyniku systematycznego powtarzania tego typu zabiegów nie tylko zauważymy redukcję przebarwień, ale również będzie to miało wpływ na poprawę kondycji skóry, wygładzenie zmarszczek, poprawę napięcia skóry. Bardzo często w leczeniu miejscowym stosujemy strategię dwutorową: hamowanie melanogenezy, czyli zapobieganie pogłębianiu się przebarwień oraz złuszczanie powierzchownych warstw naskórka zawierających barwnik. Do substancji złuszczających używanych w mieszankach peelingów należą najczęściej kwasy owocowe, np. glikolowy, mlekowy, migdałowy czy jabłkowy; ponadto kwas salicylowy, wykazujący silne działanie złuszczające lub kwas retinowy, który dodatkowo reguluje podziały i dojrzewanie komórek naskórka. Natomiast najbardziej popularne substancje wybielające to kwas kojowy, fitowy, tioglikolowy, azelainowy, arbutyna oraz witamina C.

Przebarwienia skóry - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? 1

Niewątpliwie bardzo dobry efekt można uzyskać po serii zabiegów nowoczesnej linii Nomelan Cafeico, która zawiera w swoim składzie oprócz typowych substancji wybielających podanych powyżej, również pochodne fenolowe i kwas rozmarynowy, zwiększając tym samym skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Peeling wykonujemy zazwyczaj raz w miesiącu w zależności od indywidualnych problemów i potrzeb skóry.

Kolejną równie skuteczną alternatywą jest zabieg M.E.L.A , który stanowi silne połączenie aktywnych składników wkomponowanych w bazę gliny, dzięki czemu uzyskujemy równomierne i szybkie dotarcie substancji czynnych wgłąb skóry.

Od niedawna na rynku dermatologii estetycznej pojawiły się kosmetyki Universkin firmy Croma, czyli „kosmetyki szyte na miarę“. To gama naukowo opracowanych wyjątkowych produktów do pielęgnacji skóry , powstałych przy współpracy wielu specjalistów. Kosmetyki Universkin dostępne są jedynie w gabinetach lekarskich i są dopasowywane do każdego pacjenta indywidualnie w zależności od potrzeb jego skóry, stylu życia czy nawet pory roku. Lekarz ma do dyspozycji 19 składników aktywnych niwelujących różne problemy skórne, a łącząc je w różnych stężeniach w jednej formule możliwe jest uzyskanie aż 1159 kombinacji! Do składników aktywnych Universkin wykorzystywanych w terapii przebarwień należą: arbutyna, która hamuje produkcję melaniny i przyspiesza jej eliminację, kwas kojowy oraz kwas azelainowy, wykazujący dodatkowe działanie przeciwzapalne.

Od wielu lat złotym standardem w leczeniu przebarwień różnego pochodzenia jest Cosmelan/ Dermamelan – zabieg wysoce skuteczny, zmniejszający przebarwienia nawet do 95%. Zabieg podzielony jest na dwa etapy: w pierwszym maska Cosmelan 1 nakładana jest przez lekarza w gabinecie i utrzymywana na skórze od 4 do 10 godzin, w drugim pacjent stosuje krem Cosmelan 2 w warunkach domowych przez 2 – 3 miesiące. Niekwestionowanym atutem tego zabiegu jest to, że może być wykonywany o każdej porze roku, pozbawiony jest działania fotouczulającego oraz jest odpowiedni dla każdego fototypu skóry.

Przebarwienia skóry - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? 2

Najnowszym osiągnięciem medycyny estetycznej w terapii przebarwień jest laseroterapia. Światło lasera jest pochłaniane przez cząsteczki melaniny, co powoduje podgrzanie komórek zawierających barwnik i w konsekwencji ich rozpad bez jednoczesnego uszkodzenia otaczającej skóry. Najskuteczniejsze są obecnie lasery neodymowo-yagowe, Q-switched oraz źródła światła IPL. Idealnym połączeniem wszystkich powyższych jest system M22 renomowanego producenta laserów medycznych Coherent. System ten pozwala na jednoczesne leczenie nie tylko zmian pigmentowych i przebarwień, ale również m.in. zmian naczyniowych, blizn potrądzikowych, zmarszczek i rozstępów. Liczba zabiegów zależna jest od etiologii i charakteru przebarwienia. Najłatwiej zniwelować plamy pochodzenia naskórkowego, które położone są najbardziej powierzchownie, a najtrudniej te głębokie, w skórze właściwej. Liczba zabiegów ustalana jest indywidualnie po konsultacji z lekarzem, najczęściej jest to ok. 3 – 5 zabiegów.

Zawsze należy pamiętać, że najważniejsze jest ustalenie przyczyny powstawania przebarwień, leczenie podstawowego schorzenia i eliminacja czynnika sprawczego. Ponadto nieocenioną rolę odgrywa ochrona przed słońcem – dla uzyskania najlepszego efektu zaleca się codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF 50+.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej