Rynek medycyny estetycznej oferuje nam ogromną gamę zabiegów gwarantujących młody wygląd, od lekkich peelingów, poprzez wstrzykiwanie wypełniaczy czy usuwanie zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej, aż do inwazyjnych zabiegów w zakresie chirurgii plastycznej. Od wielu lat szerokie zastosowanie w terapii anti-aging znajduje laser frakcyjny, który widocznie poprawia kondycję i jakość skóry, zwiększa jej napięcie i elastyczność, tym samym sprawiając, że nasza skóra wygląda o co najmniej kilka lat młodziej, ale przede wszystkim zdrowiej.

Istotą działania laserów frakcyjnych jest wywołanie fragmentarycznych, mikroskopijnej wielkości kontrolowanych uszkodzeń w obrębie skóry. Efektem jest „podziurkowanie“ skóry przez tysiące impulsów. Niezwykle ważnym aspektem działania jest fakt, że lasery frakcyjne nie oddziałują na całą powierzchnie naświetlanej skóry, ale na jej część – zazwyczaj podczas jednej sesji tylko 20 – 50% obszaru skóry jest poddane działaniu lasera – przez co znacznie zmniejsza się ryzyko powstania powikłań, np. pojawienie się blizn. Wiązka lasera, jak wspomniano powyżej, oddziałuje na pewną część naświetlanej tkanki, tworząc tzw. wyspy frakcyjne, w obrębie których dochodzi do denaturacji białek i zniszczenia komórek. Pomiędzy wyspami znajdują się obszary nieuszkodzonej tkanki, skąd rozpoczyna się naprawa i procesy regeneracyjne. Po zabiegu dochodzi do przebudowy skóry właściwej oraz do pobudzenia syntezy i odbudowę włókien kolagenu, co wpływa na zwiększenie napięcia i ujędrnienia skóry.

Dzięki zastosowaniu techniki laserów frakcyjnych możemy uzyskać nie tylko zwiększenie gęstości, elastyczności i wygładzenie skóry twarzy, szyi i dekoltu, ale również poprawę owalu twarzy, spłycenie fałdów nosowo-wargowych, a także redukcję niektórych drobnych zmarszczek. Innymi wskazaniami do tego typu zabiegów jest leczenie blizn potrądzikowych, redukcja blizn pooperacyjnych i rozstępów oraz usuwanie przebarwień.

Odmładzanie laserem frakcyjnym 1

Zabieg może być wykonywany na każdej części ciała, ale najczęściej jest to twarz, szczególnie okolica powiek, szyja, dekolt oraz grzbiety rąk, czyli te miejsca, gdzie starzenie skóry widoczne jest najszybciej ze względu na najlepszy dostęp promieniowania UV. Zabieg wymaga miejscowego znieczulenia z uwagi na nieprzyjemne doznania w czasie jego trwania. Dodatkowo można skórę schłodzić przed i w trakcie sesji, aby zredukować ból. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, mocno rozgrzana i wydaje się być silnie naciągnięta. Mniej więcej po 6 dniach skóra jest już częściowo zagojona, rumień zanika i można wrócić do stosowania makijażu oraz pełnej aktywności. Natomiast na pełny efekt terapii trzeba będzie jeszcze poczekać. Ponieważ sam proces regeneracji skóry trwa kilka – czasami kilkanaście tygodni, rezultaty oceniamy zazwyczaj po upływie 6 – 8 tygodni po zabiegu. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, czyli jego wieku, stopnia zaawansowania starzenia skóry, widoczności zmarszczek liczba koniecznych sesji może się wahać. Na ogół trzeba wykonać od 3 do 6 zabiegów w co najmniej miesięcznych odstępach.

Należy pamiętać, że nie u każdego i nie zawsze możemy dany zabieg wykonać. Głównymi przeciwwskazaniami są: ciąża i okres karmienia piersią, infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, terapia doustnymi retinoidami, stsoswanie leków/ preparatów światłouczulających, nowotwory skóry, przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, AZS, liszaj płaski), niewyrównana cukrzyca, aktywna choroba nowotworowa, świeża opalenizna (2 tygodnie przed zabiegiem), stan po wypełnieniu kwasem hialuronowym (4 tygodnie przed zabiegiem) oraz skłonność do tworzenia się bliznowców.

Laserowy zabieg odmłodzenia skóry laserem frakcyjnym można łączyć z innymi metodami biorewitalizacji, co pozwoli nam na spotęgowanie pożądanego efektu. Po zakończeniu cyklu terapii laserowej można zaplanować serię zabiegów mezoterapii kwasem hialuronowym lub innymi koktajlami rewitalizującymi. Wspaniałe efekty daje również ostrzyknięcie skóry własnym osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej