Rozstępy są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetu medycyny estetycznej. Występują zarówno u szczupłych jak i otyłych, u osób z jasnym fototypem skóry oraz u czarnoskórych, natomiast istnieją pewne grupy pacjentów, którzy są narażeni na ich pojawienie w znacznie większym stopniu, np. kobiety w ciąży, osoby otyłe, kulturyści, młodzież w okresie dojrzewania oraz w przebiegu niektórych zaburzeń hormonalnych.

Rozstępy powstają w wyniku nagłego lub stopniowego rozciągania skóry w miejscu obszarów, w których znajduje się największa ilość tkanki tłuszczowej. Najczęściej obejmują powierzchnię ud, pośladków, brzucha, bioder, a także piersi. Rozwijają się w kilku następujących po sobie etapach. Pierwszy z nich tzw. faza ostra – objawiająca się występowaniem licznych, czerwonych i linijnych zmian. To właśnie na tym etapie najskuteczniej z nimi walczyć! W drugiej fazie rozstępy zmieniają barwę na bardziej fioletową, a z wraz z upływem czasu ulegają przekształceniu w tzw. rozstępy białe, kiedy to walka z nimi jest najtrudniejsza. Niestety współczesna medycyna nie znalazła jeszcze sposobu na całkowite pozbycie się takich zmian, ale znamy wiele skutecznych metod, które pozwalają nam w znacznym stopniu zmniejszyć ich widoczność.

Na rynku istnieje wiele preparatów i możliwości usuwania rozstępów, jednak nie opracowano dotąd żadnego schematu, który dałby nam 100% skuteczności. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć leczenie jeszcze w fazie aktywnej, czyli kiedy zmiany na skórze są koloru czerwonego – to zagwarantuje nam dużo lepszy efekt końcowy. W pierwszej kolejności, o ile rozstępy są „świeże“, powinniśmy zacząć od jak najmniej inwazyjnych metod – na przykład od peelingów. Powszechnie stosowanymi preparatami są kwas glikolowy oraz kwas trójchlorooctowy tzw. TCA, po którym można zaobserwować zdecydowanie lepsze rezultaty. Peelingi chemiczne powinny być stosowane w powtarzanych terapiach, najlepiej co 3-4 tygodnie.

Nigdy więcej rozstępów – skuteczne metody usuwania 1

W leczeniu rozstępów białych polecanym sposobem leczenia jest laseroterapia. Szczególnie skuteczny jest laser frakcyjny CO2. Po serii zabiegów skóra odzyskuje naturalną jednolitą barwę i gładką powierzchnię. Ponadto dzięki stymulacji fibroblastów widoczny jest wzrost grubości naskórka i ilość kolagenu. Laseroterapia jest bezpieczną metodą leczenia, a do powikłań możemy zaliczyć m.in. gorsze gojenie się ran, przemijający rumień, łagodne przebarwienia, które same ustępują w ciągu miesiąca po zabiegu.

Nigdy więcej rozstępów – skuteczne metody usuwania 2

Mezoterapia wykorzystywana od wielu lat w medycynie do leczenia rozmaitych schorzeń skóry, znalazła zastosowanie również w terapii rozstępów. Podczas zabiegu wprowadzane są w głąb skóry substancje czynne na zasadzie mikrowstrzyknięć wykonywanych ręcznie lub przy pomocy specjalnego aparatu. Mechanizm działania mezoterapii polega na stymulacji produkcji fibroblastów, elastyny i kolagenu, co daje nam w efekcie poprawę gęstości i elastyczności skóry oraz zmniejszenie widoczności blizn, którymi są rozstępy. Metoda ta przynosi najlepsze efekty, gdy jest wykonywana w serii kilku zabiegów – początkowo 1 zabieg na tydzień przez 1 – 2 miesiące, a później 1 zabieg w miesiącu dla podtrzymania efektu.

Na koniec należałoby wymienić równie skuteczną i bezpieczną metodę pozbycia się rozstępów, jaką jest karboksyterapia. Również stosowana od lat w medycynie, na przykład pomocniczo w leczeniu cukrzycy, odleżyn i owrzodzeń, teraz znalazła miejsce w medycynie estetycznej. Główny mechanizm działania opiera się na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, zwiększeniu przepływu krwi i stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny. W konsekwencji dochodzi do remodelingu skóry, przez co staje się ona bardziej ujędrniona i wygładzona. W tym przypadku także najkorzystniejsza jest seria zabiegów.

Jak już wspomniano na początku artykułu nie ma jednej stuprocentowej metody, która pozwoliłaby nam na całkowite pozbycie się rozstępów. Natomiast serie zabiegów i połączenie kilku odpowiednio dobranych przez lekarza terapii sprawi, że efekt końcowy będzie zdecydowanie lepszy.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej