Blog

Jak skutecznie pozbyć się blizn?

By 1 października 2019 No Comments
Jak skutecznie pozbyć się blizn? 1

Każda blizna jest trudna do zaakceptowania i działa destrukcyjnie na poczucie własnej wartości i psychikę. Szczególnie ciężko jest zaakceptować te duże, guzowate, które wystają ponad powierzchnię skóry. Bliznowacenie jest nieodłącznie związane z gojeniem się ran. W miejscu urazu, w wieloetapowym, złożonym procesie powstaje wyspecjalizowana tkanka, która zastępuje tę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Niestety w niektórych przypadkach proces gojenia przebiega nieprawidłowo i w niekontrolowany sposób. Blizna rozrasta się, bezustannie produkując nowe pokłady kolagenu. Staje się ona wówczas twarda, gruba, mało elastyczna i nieestetyczna. Dlaczego tak się dzieje? Medycyna nadal nie zna odpowiedzi na to pytanie.

Niewątpliwie duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Wiadomo, że blizny częściej powstają u osób młodych oraz czarnoskórych. Tak zwana blizna wypukła może być blizną przerostową albo keloidem. Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, pod względem medycznym wykazują pewne różnice.

Te pierwsze rozmiarem nie przekraczają wymiarów uszkodzenia skóry i nie rozrastają się dookoła. Keloidy są to spoiste, grube guzy. Mają wypustki boczne, które porównuje się do szczypców kraba. Przekraczają granice pierwotnej rany. Mogą mieć nawet kilka centymetrów grubości i bardzo twardą konsystencję. Naciekają sąsiadujące prawidłowe tkanki. Co ciekawe, nie zawsze są związane z urazem – czasem pojawiają się samoistnie. Miejscami szczególnie predysponowanymi do ich pojawienia się są okolice mostka, barku i płatka ucha.

Medycyna estetyczna dysponuje coraz liczniejszymi narzędziami, które pozwalają poprawić wygląd takich blizn.

Bardzo dobrymi efektami cieszą się INIEKCJE PREPARATÓW STERYDOWYCH. Zabiegi polegają na wstrzyknięciu leku do tkanki bliznowatej. To jak często podajemy preparat i ile jest tych zabiegów jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od grubości blizn i ich lokalizacji. Odstępy czasowe pomiędzy sesjami wynoszą zazwyczaj 3-6 tygodni.

Następną metodą cieszącą się dużą skutecznością (i popularnością) w leczeniu blizn przerostowych i keloidów to ZABIEGI LASEROWE. Najczęściej wykorzystywany jest w tym celu laser frakcyjny C02, który doskonale modeluje i spłaszcza bliznę. Zabieg polega na dziurkowaniu skóry małymi wiązkami laserowymi. Inne lasery wykorzystywane w terapii blizn to te, które działają na melaninę (barwnik skóry) lub na naczynia. Sięgamy po nie, gdy zależy nam bardziej na zmniejszeniu unaczynienia i zabarwienia blizny. Są przydatne tych bliznach, które są w czerwone i rosną.

Kolejne rozwiązanie to ZABIEGI Z UŻYCIEM DERMAPENU i PEELINGÓW CHEMICZNYCH (najczęściej jest to kwas trójchlorooctowy). Ten synergistyczny zabieg spłyca bliznę, uplastycznia ją i sprawia, że staje się jaśniejsza.

Od kilku lat pojawia się wiele publikacji na temat LECZENIA BLIZN TOKSYNĄ BOTULINOWĄ z bardzo dobrym rezultatem. Wymieniając listę skutecznych metod nie sposób pominąć KOREKTY CHIRURGICZNEJ (wycięcie blizny) połączone z radioterapią . Ta ostatnia metoda jest stosowana w kilku ośrodka w Polsce od niedawna, ale efekty są obiecujące.

Podsumowując, każda z form leczenia może być stosowana oddzielnie, jednak z naszego doświadczenia wynika, iż najlepsze efekty uzyskuje się przy kojarzeniu różnych technik. Ale kluczem do sukcesu to odpowiednia kwalifikacja i wybór właściwej metody leczenia.