Blizny potrądzikowe to pojawiający się od wielu lat problem, nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród dorosłych. Przewlekły proces zapalny, który nieodłącznie towarzyszy trądzikowi, prowadzi do rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry i tak powstają charakterystyczne zagłębienia.

Wyróżniamy kilka rodzajów blizn: zanikowe, przerostowe i keloidy tzw. bliznowce. Te ostatnie pojawiają się rzadko i występują zazwyczaj u osób genetycznie predysponowanych. Blizny potrądzikowe są pozostałością po ostrym przebiegu trądziku. Mogą być widoczne przez długie lata, będąc dokuczliwym i szpecącym problemem. Pojawiają się nie tylko na skórze twarzy, ale też na plecach i dekolcie. Najlepiej nie dopuścić do ich powstania – poprzez właściwe leczenie trądziku w odpowiednio wczesnym momencie. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje kilkoma rozwiązaniami, które pomogą pozbyć się tego uciążliwego defektu.

Skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego. Jest to urządzenie, które dziurkuje skórę tysiącami drobnych impulsów, pozostawiając między nimi siatkę nieuszkodzonej skóry. To właśnie z obszarów nieuszkodzonego naskórka zaczyna się proces gojenia i regeneracji skóry. Dzięki temu blizny potrądzikowe stają się płytsze i mniej widoczne.

Jak pozbyć się blizn po trądziku? 1

Zabieg ten ma ponadto szerokie zastosowanie także w medycynie anti-aging. Już po kilku sesjach skóra staje się widocznie młodsza, gładsza dzięki pobudzeniu produkcji nowego kolagenu. Koloryt skóry staje się ujednolicony, a nierówności zmniejszone.

W zależności od nasilenia blizn i ich liczby wskazane jest wykonanie serii 2-4 zabiegów, co 4 – 6 tygodni. O ilości i częstotliwości wykonywanych zabiegów decyduje lekarz. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji. Końcowy efekt serii zabiegów ocenia się po około pół roku, ponieważ tyle czasu trwa okres przemodelowania tkanek. Jeśli blizny są głębsze może się okazać, że konieczne będzie wykonanie większej liczby zabiegów. Do leczenia laserem frakcyjnym kwalifikują się zarówno „świeże” jak i „stare” – wieloletnie blizny. Nie ma wielu przeciwskazań do wykonania tej procedury, natomiast trzeba unikać ekspozycji na słońce w przeciągu 2 tygodni przed i po zabiegu. Należy mieć na uwadze fakt, że laser ten likwiduje tylko skutki, którym są blizny, a nie przyczynę trądziku. Bezwzględnym przeciwskazaniem jest ciąża, choroby wirusowe i bakteryjne skóry, aktywny trądzik, w którym trwa czynny stan zapalny oraz terapia retinoidami w postaci doustnej. W tym ostatnim przypadku zalecana jest 6 – miesięczna przerwa po zakończonym leczeniu.

Kolejnym rozwiązaniem jest PLEXR – jedno z najnowszych urządzeń na rynku medycyny estetycznej. Wykorzystuje on działanie tak zwanej mikrowiązki plazmy, która odparowuje komórki naskórka, uzyskując w ten sposób wyrównanie powierzchni skóry. Dużą zaletą jest to, że można go wykonać na dowolnym obszarze ciała, zarówno na twarzy jak i na dekolcie i plecach. Procedura wykonania PLEXR polega na wygenerowaniu niewielkich punktów na powierzchni skóry dzięki plazmie powstałej w urządzeniu. Każdy taki punkcik znajduje się w odległości około 0,5 mm jeden od drugiego. Cała procedura trwa około 20-60 minut w zależności od rejonu ciała. Punkty utrzymują się na skórze przez kilka dni.

Jak pozbyć się blizn po trądziku? 2

Zabieg PLEXR nie eliminuje z aktywności zawodowej i obowiązków życia codziennego. Powstałe małe „strupki” można ukryć pod makijażem. Jest to zabieg bezpieczny i możliwy do wykonanie o każdej porze roku, jednak w tym wypadku również należy bezwzględnie pamiętać o unikaniu promieniowania słonecznego i skutecznej ochronie przeciwsłonecznej przez okres minimum 2 tygodniu po zakończeniu terapii.

Kolejną nowością medycyny estetycznej jest terapia komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu, pozyskiwanymi z własnej krwi pacjenta. Metoda ta już od wielu lat jest wykorzystywana w medycynie regeneracyjnej i transplantologii. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, bez ryzyka alergii czy powikłań. Polega on na odseparowaniu z krwi pobranej od pacjenta jego komórek macierzystych i czynników wzrostu, które po odpowiednim przygotowaniu zostają podane pod skórę w postaci liquidu bądź żelu, w zależności od wskazań. W skórze rozpoczynają się procesy odbudowy i regeneracji, dzięki czemu skóra jest lepiej napięta, a blizny wygładzone. Zaletą zabiegu jest także fakt, że można wykonywać go przez cały rok, a bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się jedynie niewielkie siniaki, które bez problemu można ukryć pod makijażem, a po paru dniach samoistnie znikają.

Pomocne w leczeniu blizn potrądzikowych mogą się okazać zabiegi przy użyciu Dermapenu. Zabieg ten polega na automatycznym nakłuwaniu skóry przy pomocy jednorazowej głowicy zaopatrzonej w 12 pulsujących, mikrocienkich igieł. Urządzenie umożliwia zmianę tempa i głębokości nakłuć, w zależności od skóry i nasilenia problemu u danego pacjenta. Takie mikrouszkodzenia skóry stymulują fibroblasty do tworzenia nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Zabieg należy czasem powtórzyć kilkukrotnie, choć u niektórych pacjentów efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Naturalnie właściwe efekty zabiegu widoczne są po kilku tygodniach, gdyż tyle trwają naturalne procesy regeneracyjne skóry. Zabieg wymaga kilkudniowej rekonwalescencji, ponieważ możliwe jest pojawienie się drobnych krwiaków, związanych licznymi nakłucia i przerwaniem ciągłości skóry.

Dla uzyskania jak najlepszych efektów należy terapię traktować kompleksowo i czasem łączyć ze sobą różne zabiegi. W terapiach łączonych często wykorzystuje się zabieg Dermapen z osoczem bogatopłytkowym bądź pilingami lekarskimi (np. na bazie kwasu TCA). Jak widać metod walki z uciążliwymi bliznami obecnie jest wiele, a w doborze terapii zawsze należy podchodzić do pacjenta indywidualnie.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej