W ostatnich latach na rynku nowe gabinety medycyny estetycznej pojawiają się jak grzyby po deszczu, oferując genialne zabiegi odmładzające w sposób łatwy, szybki i przyjemny. Jak wśród takiej ilości miejsc wybrać to najlepsze, które zagwarantuje nam jakość i bezpieczeństwo?

Przede wszystkim powinniśmy znaleźć gabinet, w którym zabiegi wykonuje wykwalifikowana kadra medyczna. Zwiększone zainteresowanie pacjentów zabiegami anti-aging przyciąga osoby kompletnie niezwiązane z medycyną, które widzą tu szanse na zrobienie dobrego biznesu. Dobre kliniki chwalą się na stronie internetowej swoim personelem, wykształceniem lekarzy oraz ich doświadczeniem w zakresie udzielanych zabiegów. Powinniśmy również tam znaleźć rzetelny opis wszystkich zabiegów, jak się do nich przygotować oraz informację o ewentualnych powikłaniach. Jeśli na danej stronie nie ma nawet wzmianki o lekarzach i nie można uzyskać takich informacji na miejscu lub telefonicznie, należałoby się zastanowić kilkukrotnie czy warto się udać do takiego miejsca i ryzykować swoim zdrowiem.

Warto również wybrać się na wstępną konsultację w wybranej klinice. Należy porozmawiać z lekarzem o naszych oczekiwaniach. Lekarz powinien poinformować pacjenta o różnych metodach pozbycia się konkretnego problemu oraz przedstawić plan leczenia i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania. Ponadto zbierze wywiad lekarski, aby ustalić ewentualne przeciwwskazania i wskazać alternatywę do zabiegu. Uczciwy lekarz zaproponuje nam zabiegi odpowiednie dla konkretnej osoby, czyli dostosowane do wieku, płci stylu życia, a także możliwości finansowych. Uważajmy na wizyty, które będą trwały kilka minut. To za mało, aby poznać pacjenta i nawiązać z nim nić porozumienia. Pacjent musi wyjść z gabinetu z przeświadczeniem, że uzyskał wyczerpujące informacje na interesujący go temat i może świadomie podjąć decyzję.

Ważne jest również, aby gabinet oferował różne metody, preparaty i posiadał kilka urządzeń potrzebnych do wykonania zabiegu. W ten sposób można potraktować pacjenta kompleksowo i możemy liczyć, że z ich pomocą pozbędzie się dotykającego nas problemu. Należy unikać gabinetów, które bazują jedynie na peelingach, botoksie i kwasie hialuronowym – to nie jest nowoczesna medycyna estetyczna.

Z drugiej strony natomiast, miejmy się na baczności, jeśli lekarz zaproponuje nam kilkanaście zabiegów bez których nie wpiszemy się w szeroko pojęte kanony piękna. To może świadczyć o jego nieuczciwości i jedynie chęci dużego zarobku. Poza tym, mądry lekarz stale się kształci, poszerza wiedzę i nie podąża ślepo za wszystkimi nowinkami na rynku. Nowości wymagają przetestowania i czasu.

Koniecznie zwróćmy uwagę na podejrzanie niską cenę! Jeśli ktoś oferuje botoks za 300 zł w praktyce oznaczałoby, że musiałby do takiego zabiegu dopłacić. Może to oznaczać, że wcale nie będziemy mieć podanej toksyny botulinowej, ale tańszą substancję nieznanego pochodzenia o nieprzewidywalnych skutkach lub zupełnie bez efektu w najlepszym przypadku.

To kilka wskazówek jak właściwie wybrać gabinet medycyny estetycznej i uniknąć niebezpieczeństwa związanego ze źle wykonanym zabiegiem.

MR

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej