Jak co roku na przełomie stycznia i lutego poleciałam do Paryża na IMCAS (International Master Course on Aging Science), wyjątkowy międzynarodowy kongres poświęcony medycynie estetycznej. IMCAS w Paryżu organizowany jest od 1994 roku, a więc to już impreza z tradycjami (21 edycja), a także jeden z najlepiej zorganizowanych kongresów medycznych w Europie. Tym razem wydarzenie przeszło moje najśmielsze oczekiwania – była to największa z dotychczasowych edycji, oferująca ponad 300 wykładów, sesji i warsztatów.  11 tysięcy gości (dermatologów, chirurgów, chirurgów plastyków) przyleciało z ponad 100 krajów, w tym liczna grupa również z Polski.

Wiedza i doświadczenie

Tematem tegorocznego kongresu było to, co najcenniejsze w naszej dziedzinie, czyli doświadczenie lekarzy i wiedza praktyczna:  „The live experience in dermatology, plastic surgery and aesthetic science”. Spójne bloki tematyczne ułatwiały wybór interesujących zajęć: chirurgia plastyczna, dermatologia, ginekologia estetyczna, zabiegi laserowe, zabiegi iniekcyjne, peelingi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, w tak bogatym i niezwykle różnorodnym programie naukowym. W tym roku, tak jak i w poprzednich, ogromną popularnością cieszyły się warsztaty CADAVER z prezentacjami zabiegów na żywo. Profesorowie anatomii, wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, w trakcie zajęć analizowali różne sposoby wypełniania tkanek , oceniali efekty i pokazywali techniki minimalizujące powikłania.

IMCAS 2019

Tylko takie ujęcia, bo cały czas „siedziałam” w apce IMCSu.

Prelegenci z Polski

Podczas kongresu nie zabrakło prelegentów z Polski. Miałam przyjemność oglądać bardzo ciekawe wystąpienie pani prof. Wioletty Barańskiej-Rybak „Optimize your results with a combination of HA fillers and personalized skin care”, która mówiła przez godzinę w takim skupieniu, że ani razu nie sięgnęła nawet po łyk wody.  Wzięłam udział również w „Laboratoires Vivacy Symposium”, w trakcie którego z wielką przyjemnością wysłuchałam merytorycznego wystąpienia dr. Marcina Ambroziaka, silnie ugruntowanego w osobistym doświadczeniu w medycynie estetycznej. A także ciekawe wystąpienie dr. Bożeny Jendrysik, specjalizującej się w chirurgii i niciach liftingujących.

IMCAS World Congress 2019 - relacja 1

Wykład prof. Wioletty Barańskiej

Nie tylko wykłady

IMCAS to nie tylko wykłady specjalistów, ale także prezentacje wystawiennicze, których w tym roku było ponad 200. Mogliśmy obejrzeć najnowocześniejsze sprzęty różnych firm medycznych, a także poznać najnowsze technologie w branży i sposoby ich wykorzystania w medycynie. Tegoroczny kongres był świetnie przygotowany, nie tylko merytorycznie i pod względem ekspozycji, ale również z punktu widzenia zwykłego uczestnika. Sprawne uczestnictwo w kongresie ułatwiała specjalna aplikacja IMCAS, która nie tylko podpowiadała, do której sali powinniśmy się skierować na wybrany przez nas panel, ale również umożliwiała kontakt między uczestnikami kongresu, a nawet zadawanie pytań czy komentowanie podczas zajęć!

Nextmotion – rozszerzona rzeczywistość w medycynie estetycznej

Na koniec zdecydowanie jedna z najfajniejszych rzeczy na IMCAS 2019: Nextmotion. To  inteligentny system (jego pomysłodawcą jest Francuz), złożony z urządzenia i aplikacji, który potrafi nałożyć hologram 3D na rzeczywisty obraz np. twarzy (jeśli na twarzy pojawia się uśmiech, to hologram również się śmieje). Jest on wyposażony w tzw. magiczne lustro, dzięki któremu można pokazać pacjentowi efekty zabiegu jeszcze przed jego wykonaniem. Taka symulacja to niezwykle przydatne narzędzie w pracy lekarza medycyny estetycznej. Nextmotion może też ułatwić wybranie techniki zabiegu odpowiedniej do problemów pacjenta (wszechobecna PERSONALIZACJA zabiegów). Osobną kwestią jest sprawa związana z cyfrowym zapisem wizerunku pacjenta, ale to już zupełnie inne zagadnienie.

IMCAS 2019 to już historia. To co najważniejsze na kongresie – czyli nowości i trendy w światowej medycynie estetycznej  – przedstawię wkrótce, gdy uporządkuję  notatki.

Zaglądajcie na nasze kanały na:

www.facebook.com/laestetycznie

www.instagram.com/la_estetycznie