Lato jest specyficzną porą roku, kiedy duża część zabiegów medycyny estetycznej nie jest polecana ze względu na większe ryzyko działań ubocznych. Laseroterapia jest pojęciem bardzo szerokim i należy pamiętać, że tylko nieliczne metody w określonej lokalizacji są bezwzględnie przeciwwskazane.

Takim szczególnym przypadkiem są zabiegi wykonywane laserem naczyniowym w obrębie twarzy. Najczęstszym wskazaniem są tzw. rozszerzone naczynka potocznie nazywane „pajączkami“. Wiązka światła laserowego jest pochłaniana przez hemoglobinę zawartą w naczyniach krwionośnych. Ta odbiera energię, która następnie prowadzi do obkurczenia i zniszczenia ścian naczynek i w efekcie „pajączek“ znika. Po takim zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie lub zasinienie, mogą pojawić się pęcherze lub strupy, a nawet może dojść do reaktywacji zakażenia wirusem opryszczki. W miesiącach letnich nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ekspozycji na światło słoneczne, a narażenie na promieniowanie UV już uwrażliwionej skóry po zabiegu laserowym może doprowadzić do dodatkowego podrażnienia i zapalenia. Zwiększa to czas rekonwalescencji , spodziewane efekty zabiegu mogą być znacznie gorsze, a czasami nieuniknione jest leczenie antybiotykami.

Dlaczego nie powinniśmy wykonywać zabiegów laserowych latem? 1

Kolejnym przykładem jest laserowe usuwanie przebarwień na opalonej skórze. Tym razem wiązką światła laserowego naświetlamy poszczególne plamy i przebarwienia, która jest pochłaniana przez nagromadzony w konkretnych miejscach barwnik – tzw. melaninę. Zostaje ona rozbita na mniejsze części i w ten sposób jest samodzielnie usuwana z organizmu. W opalonej skórze jest znacznie więcej tego barwnika niż w skórze białej. W związku z tym może dojść do nadmiernego oparzenia na powierzchni skóry zdrowej.

Nie jest polecane również wykonywanie zabiegu fotoodmładzania, podczas którego emitowane są wiązki światła w różnych kierunkach. W ten sposób fibroblasty pobudzane są do produkcji kolagenu, a dzięki podgrzewaniu struktura istniejących już włókien ulega wyraźnej poprawie. W trakcie dodatkowej ekspozycji na promieniowanie gojenie po zabiegu wydłuża się, ryzyko oparzeń i przebarwień jest większe, a sam efekt terapii może nie być zadowalający. W tym czasie można korzystać z wielu innych zabiegów poprawiających jakość i wygląd skóry, a które nie niosą ze sobą takiego ryzyka, np. mezoterapii czy peelingów lekarskich.

Bezpłatne konsultacje lekarskie i porady eksperta

* przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej