Blog

Czym jest piękno?

By 6 września 2019 No Comments
Czym jest piękno? 1

Gdyby spytać kogokolwiek, czy pamięta z czasów szkolnych chociaż jedną piękną, zjawiskową dziewczynę, która była obiektem westchnień wszystkich chłopaków, a której każda koleżanka zazdrościła urody, pewnie każdy powie, że przychodzi mu na myśl taka osoba. A później, podczas jednego ze zjazdu absolwentów prawdopodobnie większość tych dziewczyn, które pamiętaliśmy jako ideały, boginie, okaże się być już zupełnie przeciętnymi kobietami. Nie można oszukać czasu i nie można uniknąć jego konsekwencji.

Jednak w czasach, gdy chodziliśmy do szkół średnich nie liczyło się to co będzie za 10 czy 20 lat. Miss szkoły była niedoścignionym ideałem, powodem kompleksów i łez dla pozostałych koleżanek. Dlaczego? Czy piękne ciało, piękna twarz faktycznie jest taka ważna? Odpowiedź brzmi: tak, a z jakiego powodu tak jest można łatwo się domyślić przypominając sobie czasy dzieciństwa. „Ale śliczna dziewczynka!”, „Co za urocze dziecko, jaką ma ładną buzię”. Zdania te wypowiadają wszystkie mamy, babcie i ciocie do małych dziewczynek. Ponadto te same dziewczynki oglądają bajki, w których obserwują idealne królewny i księżniczki, marząc, żeby być jak one. Rzadko z ust krewnych w kierunku dziewczynki, potem nastolatki padają słowa „Jesteś odważna!”, „Jesteś mądra, zabawna!”. Od kobiet często oczekuje się, żeby były tylko i aż piękne. Nic dziwnego, że z tych dziewczynek wyrastają potem kobiety, dla których to cielesność, uroda lub jej subiektywny brak, jest głównym wyznacznikiem pewności siebie i dobrego samopoczucia. Bywa, że zatracają się w dążeniach do poprawy wyglądu poprzez np. katorżnicze diety czy zbyt inwazyjne zabiegi medycy estetycznej, że tracą umiar i zupełnie zaburza się ich sposób postrzegania siebie. Te kobiety nie skupiają się już na swoich poza cielesnych walorach. Wspaniała matka może nie umieć cieszyć się życiem, ponieważ po ciąży nie chcą zniknąć rozstępy czy dodatkowe kilogramy. Szalenie zabawna nauczycielka nie chce rozmawiać z nowo poznanym mężczyzną, bo sądzi, że nie przekona go do siebie swoim charakterem, bo ma kilka zmarszczek za dużo. A zapewne będą to urocze zmarszczki przy oczach od jej ciągłego śmiechu.

Odważna prawniczka, potrafiąca wygrać trudną sprawę w sądzie nie zdecyduje się pójść na basen w godzinach największego ruchu, żeby nie pokazać innym się bez makijażu i nie odsłonić zmian skórnych.

Prawda jest taka, że uroda, choćby próbowana być zatrzymana na siłę i tak przeminie. Kochana kobieto! Bądź dowcipna, miej dystans do siebie, bądź utalentowana, nie trać swoich pasji przez kompleksy, bądź śmiała – wyrusz na przygodę jaką jest życie bez zbędnych ograniczeń, bądź odważna, dumna z siebie i swojego ciała, bądź zła, kiedy ktoś cie rani i narusza twoje granice, bądź też niezdarna, nikt nie jest idealny – i ciesz się tym. Ciesz się niedoskonałościami, które razem tworzą naprawdę piękną całość. I nie jest tu mowa o pięknym opakowaniu, lecz o pięknym wnętrzu. Uroda nie może być jedynym zasobem człowieka, to cała reszta wzbogaca, upiększa nasze życie.

A czym jest dla Ciebie piękno?